Exit-poll alegeri prezidențiale turul II. Anunț-surpriză făcut de șeful Avangarde: „Până la ora 15.30 exista un singur câștigător în țară”

Sociologul Marius Pieleanu a declarat duminică, că până la ora 15.30 exista, în România, un câștigător al zilei în turul doi al alegerilor prezidențiale. De asemenea, el a mai explicat că de această dată este o prezență uriașă la vot, dar că lucrurile se pot schimba până la ora 21.00.
Filip Stan
18 mai 2025, 17:24
Exit-poll alegeri prezidențiale turul II. Anunț-surpriză făcut de șeful Avangarde:

Șeful Avangarde, institut care realizează unul dintre cele două exit-poll-uri, Marius Pieleanu, explică la Antena 3 că rezultatele pe care le vor da la ora 21.00 să nu fie similare cu rezultatele numărării voturilor. Romaniatv.net prezintă la ora 21.00 rezultatele exit-poll-urilor pentru alegerile prezidențiale 2025, turul 2.

Sociologul Marius Pieleanu a declarat duminică, la Antena 3, că până la ora 15.30 exista, în România, un câștigător al zilei în turul doi al alegerilor prezidențiale. De asemenea, el a mai explicat că de această dată este o prezență uriașă la vot, dar că lucrurile se pot schimba până la ora 21.00.

EXIT POLL PREZIDENŢIALE 2025. Cum şi unde afli primele rezultate ale Turului II. Primele cifre sunt total neaşteptate

„Prezența uriașă la vot ne indică interesul major pentru turul doi al alegerilor și dorința oamenilor de a tranșa această dispută pe care o avem de 10 luni de zile. Ce pot spune este că la ora 15.30 exista, pe teritoriul României, un câștigător al zilei. Vestea proastă e că nu știm dacă va fi același cu cel de ora 21.00. Prezența mare nu e doar în Diaspora, ci și în țară, care poate disloca procente semnificative de o parte și de cealaltă și avem această uriașă necunoscută, care însemană votul cu 50% mai mare decât în turul I, ca participare, în Diaspora. Și nu știm cum se distribuie către cei doi candidați”, a explicat sociologul.

Exit-poll alegeri prezidențiale turul II.: „Lucrurile se pot schimba până la ora 21.00”

De asemenea, Pieleanu a mai explicat că lucrurile se pot schimba până la ora 21.00. „E posibil ca acum lucrurile să fie diferite, nu cred ca atât de repede să se producă schimbarea, dar până la 21 e posibil. Există posibilitatea ca scorul egal sau cu ierarhie, pe care institutele de sondare care realizează exit-poluri le vor da la ora 21.00, să nu fie similare cu cele rezultate în urma numărării tuturor voturilor. Nu am această siguranță. E posibil ca acel învingător să aibă suficiente procente strânse în teritoriu național, astfel încât numărarea voturilor din străinătate să fie inutilă”, a mai afirmat Marius Pieleanu.

Alegeri prezidențiale 2025 turul 2. George Simion vs. Nicușor Dan. Prezența masivă la vot în România și în străinătate. Aproape 3.5 milioane de români au votat deja UPDATE

Totodată, sociologul a mai adăugat că „această participare uriașă la vot poate provoca ierarhii extrem de fluide de la o oră la alta”. „Această participare uriașă, și care continuă pe partea a doua a zilei, poate provoca ierarhii extrem de fluide de la o oră la alta, asta neînsemnând că acum nu există o ierarhie, cu un număr de procente suficient de multe, astfel încât să iasă din marja teoretică și abaterea de culegere pe care le calculăm de regulă. Mulți votează acum, deși nu i-a interesat primul tur. Campania, comunicarea fiecărui candidat, capacitatea de a fi persuasivi și multe alte elemente au produs această bruscă participare, oarecum neașteptată la turul doi”, a mai spus sociologul.

Până la ora 17.13 votaseră peste 9.4 milioane de români, adică mai bine de 52%.

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
O tânără din Bacău, găsită decedată, lângă o șină de cale ferată. Ar fi fost ucisă aseară. Autorul este în continuare căutat
Fanatik.ro
Unica fiică a lui Ion Țiriac, apariție fabuloasă! Cum a reacționat Simona Halep când a văzut-o pe Ioana Țiriac
Capital.ro
Interzis dacă ai casă la curte. Copacii pe care nu trebuie să-i plantați niciodată
Playtech.ro
Concediu fără plată: câte zile ai voie să iei și cum îți afectează vechimea în muncă
Adevarul
Un inginer a explicat care este temperatura ideală pentru a încălzi locuința și a reduce facturile cu 15%
wowbiz.ro
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Noi taxe! Cât vom plăti în plus şi pentru ce
kanald.ro
Ea este Violeta, tânăra cu chip de înger care a murit la doar 20 de ani într-un mod GROAZNIC! Mama fetei își strigă acum durerea pentru copilul mult iubit, pe care l-a pierdut când nu s-ar fi așteptat vreodată: „Erai fericită că ți-ai luat permisul. Mi-ai
iamsport.ro
Cariera ”celui mai bun” fotbalist român, afectată după ce ”s-a îmbolnăvit din cauza femeilor” la Mondial! Dezvăluiri incredibile: ”Fiecare avea la dispoziție 22 de manechine”
MediaFlux
Ce se întâmplă cu pensiile de anul viitor. Bani în plus, acordați în două tranșe
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume