Ce amenzi riscă suveraniștii care și-au tăiat buletinele și pașapoartele, după înfrângerea umilitoare a lui George Simion

Suveraniștii din Diaspora, care și-au tăiat buletinele și pașapoartele din cauza faptului că George Simion a pierdut alegerile prezidențiale în mod umilitor în fața lui Nicușor Dan, riscă amenzi serioase pentru acest lucru.
Alina Costache
22 mai 2025, 09:48
Ce amenzi riscă suveraniștii care și-au tăiat buletinele și pașapoartele, după înfrângerea umilitoare a lui George Simion
Ce amenzi riscă suveraniștii care și-au tăiat buletinele și pașapoartele, după înfrângerea umilitoare a lui George Simion

Suveraniștii din Diaspora s-au supărat foarte tare după ce George Simion a fost umilit în finala prezidențială de Nicușor Dan, așa că unii dintre ei și-au tăiat buletinele și pașapoartele și au jurat să nu se mai întoarcă în țară, ca semn al revoltei. Aceștia au publicat videoclipurile pe TikTok, iar, deși multe documente erau expirate, unii chiar au luat în serios gestul de protest.

Suveraniștii care și-au tăiat buletinele din cauză că a pierdut George Simion riscă amenzi colosale

Gestul a fost făcut de românii nemulțumiți de faptul că majoritatea persoanelor au ales să fie conduse, în următorii cinci ani, de matematicianul Nicușor Dan. Gestul a mai fost făcut și în decembrie, atunci când CCR a anulat primul tur al alegerilor prezidențiale, însă nu la asemenea amplitudine.

Citește și : Ilie Bolojan, conferință de presă la final de mandat: „Un mare mulțumesc cetățenilor României. Pentru mine a fost o mare onoare”

@notadeplata♬ sunet original – Manele_good

@addffgggfddRomânia ! 🇷🇴 Țara în care m-am născut și am crezut ca mă voi reîntoarce la bătrânețe .. din păcate a murit … 🥹🥹🥹Odihnă veșnică ! Toți cei care l-ați votat pe muci să-l mâncați de rahat !În special mamele cu copii . Vă meritați soarta ….

♬ suono originale – user42682973659

@marymarbruma #romania🇷🇴 @GEORGE SIMION ♬ sunet original – Yryna

Legea spune că distrugerea actului de identitate este contravenţie şi se pedepseşte cu amendă. În cazul în care trec 15 zile din momentul în care şi-au distrus actele, românii care și-au distrus actele de identitate riscă amenzi de până la 1.000 de lei.

Deteriorarea pașapoartelor simple electronice sau simple temporare le anulează automat, iar proprietarii ce le distrug în mod repetat, în decurs de 3 ani, pot primi amendă de la 100 la 150 de lei.

În cazul românilor care şi-au tăiat cărţile de identitate, MAI a implementat buletinul electronic, iar această preschimbare este gratuită. Autorițile atrag, însă, atenția că distrugerea actelor de identitate reprezintă o încălcare a legii și, în plus, costă destul de mult și necesită timp.

Citește și : Crin Antonescu recunoaște că Nicușor Dan este un președinte legitim, dar spune că „rețeaua securisto-propagandistică din spatele lui a câștigat din nou”

„Aceştia pot să obţină documente de identitate prin intermediul consulatelor, dar procedura aceasta durează ceva mai mult, de obicei. Reamintesc că procesarea tuturor documentelor de identitate se face la nivelul Ministerului de Interne, în România, de la evidenţa populaţiei”, spune Radu Filip, purtător de cuvânt al Ministerului Afacerilor Externe.

DailyBusiness
Cătălin Drulă îl acuză pe Ciprian Ciucu de faptul că a condus campania digitală a PNL în vremea în care liberalii l-au promovat pe Călin Georgescu pe TikTok
Spynews
Marina Voica, afectată de criza apei din Prahova! Cum face artista față situației
Fanatik.ro
Marius Măldărășanu, dat afară de la Hermannstadt! Sibienii au făcut anunțul oficial. Update exclusiv
Capital.ro
Lovitura finală pentru Călin Georgescu. Planul care îl va distruge. De ce a fost adus Horațiu Potra în România
Playtech.ro
Revin radarele fixe pe șoselele din România. Lista completă cu drumurile care vor fi monitorizate
Adevarul
Miza alegerii lui Petrișor Peiu ca „numărul 2” în AUR: „Ori se dezumflă, ori vom fi într-un scenariu mult mai negativ”
wowbiz.ro
Ionel Ganea nu mai e om, la 6 luni după ce și-a pierdut băiețelul. Dezvăluirea care sfâșie inimile tuturor. Marius Șumudică: „Vorbea și plângea…”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Orașul din România unde meteorologii anunță nu mai puțin de 20 de zile cu ninsoare, în luna decembrie
iamsport.ro
A DISTRUS-O pe Anca Alexandrescu înaintea alegerilor: 'A slujit o grămadă de PSD-iști! E o țață, o spoială de cultură de cea mai joasă speță, un om care nu se pricepe la nimic'
MediaFlux
Răsturnare de situație! Ce pensionari primesc 7500 de lei pe lună și nu plătesc CAS
stirilekanald.ro
Elevă de clasa a IX-a, răpită, bătută și umilită de 6 colege din cauza unui băiat! I-au furat telefonul și au agresat-o minute întregi pe o stradă din apropierea școliI
substantial.ro
Sloturi noi – avantaje și dezavantaje