Microsoft dezminte că NSA ar fi avut acces direct la datele utilizatorilor de Outlook sau Skype

Microsoft a dezminţit marţi că ar fi oferit acces direct agenţiei de spionaj americane la conturile utilizatorilor de Outlook, Skype şi alte servicii oferite de grup, cerând guvernului american permisiunea de a publica numărul exact de date transmise autorităţilor.
Alina Costache
17 iul. 2013, 06:09
Microsoft dezminte că NSA ar fi avut acces direct la datele utilizatorilor de Outlook sau Skype

Dezminţirea făcută de Microsoft, în răspuns la informaţiile dezvăluite de cotidianul britanic The Guardian pe baza unor documente furnizate de Edward Snowden, este similară celor formulate, de la 6 iunie, de alte companii de internet precum Google sau Facebook, scrie Agerpres.

Aceste grupuri au fost descrise de Snowden drept participanţi la programul de spionaj PRISM, program care le dădea analiştilor de la Agenţia Naţională de Securitate (NSA) ‘acces direct’ la serverele lor.

„Microsoft nu oferă niciunui stat acces direct şi nestingherit la datele clienţilor noştri”, a scris Brad Smith, directorul juridic al grupului, pe site-ul Microsoft, technet.com. „Dacă un stat cere date ale clienţilor, inclusiv din motive de securitate naţională, acesta trebuie să urmeze procedurile legale care se aplică„, potrivit responsabilului.

„Doar o mică parte, o fracţiune de procent din datele clienţilor noştri au făcut obiectul unei cereri din partea statului, legată de dreptul penal sau securitatea naţională”, precizează Smith.

Microsoft a depus o cerere la 19 iunie prin care solicită dreptul de a publica numărul exact de date transmise autorităţilor, continuă acesta. ‘Credem că libertatea noastră de a împărtăşi mai multe informaţii cu publicul este garantată de Constituţie, însă guvernul ne împiedică’, scrie Smith.

Documentele furnizate de Edward Snowden arată, potrivit unui articol The Guardian publicat la 11 iulie, că Microsoft a ajutat NSA să se adapteze la noul sistem de criptare a conversaţiilor pe chat în Outlook.com (fostul Hotmail) şi să acceseze mai uşor serviciul său de stocare a fişierelor online, Skydrive.

„Deloc surprinzător, rămânem supuşi acestor obligaţii legale atunci când ne actualizăm produsele şi chiar şi atunci când ne consolidăm metoda de criptare şi măsurile de securitate”, subliniază Brad Smith. În cazul unei cereri legale, „extragem datele specificate de pe serverele noastre, unde sunt stocate fără a fi criptate, şi le furnizăm agenţiei guvernamentale”, precizează directorul juridic.

The Guardian mai citează, de asemenea, un document intern al NSA potrivit căruia agenţia şi-a triplat capacitatea de stocare a conversaţiilor video Skype între 2011 şi 2012.

Brad Smith a explicat că, în 2013, ‘ne-am schimbat procedurile pentru a putea continua să răspundem la un număr în creştere de cereri din partea statelor din întreaga lume’, încheie agenţia de presă franceză.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
A murit un celebru interlop român din garda veche! Familia lui este în stare de șoc
Fanatik.ro
Încă o lovitură pentru CFR Cluj după plecarea lui Pancu: FIFA i-a dat interdicție la transferuri! Despre ce datorie e vorba. Exclusiv
Capital.ro
Obligație pentru toți proprietarii de apartamente. Sumele aprobate de adunarea generală devin executorii. Lipsa plății aduce penalizări
Playtech.ro
300 de euro chiria pe lună pentru o mini căsuță departe de oraș. Cum arată una dintre cele mai comentate chirii din Cluj
Adevarul
SURSE Nicușor Dan amână desemnarea premierului. Tomac nu are majoritate
wowbiz.ro
Răsturnare de situație în cazul crimei din Bihor! Tatăl Alisiei a făcut publice ultimele mesaje ale adolescentei ucise: „Nu mă lasă în pace”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Numărul cazurilor de hantavirus crește alarmant! Ce spun specialiștii Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii
iamsport.ro
Emil Grădinescu acuză interferența Rusiei la Eurovision: ”E mâna Moscovei!” + Laude la adresa Alexandrei Căpitănescu: ”Lumea a mai uitat de manelele care ne otrăvesc sufletul și mintea”
MediaFlux
Pregătiri de război cu rușii la ”Poarta Focșani”. Trupele sunt gata să lupte ”chiar din această noapte”
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți