Facturi mai mici la curent de la 1 iulie 2025 pentru acești români. Vestea momentului de la ministrul Burduja

În jur de 1,45 milioane de români, 17% din total, au un consum mediu lunar mai mare de 255 kWh, unde preţul final facturat al energiei electrice nu poate depăşi 1,3 lei/kWh. Pentru această categorie, după 1 iulie, ministrul Energiei, Sebastian Burduja, ia în calcul să reducă facturile la energie electrică cu 20%.
Irina Dumitrescu
06 iun. 2025, 19:49
Facturi mai mici la curent de la 1 iulie 2025 pentru acești români. Vestea momentului de la ministrul Burduja

Circa 1,45 milioane de români, 17% din total, au un consum mediu lunar mai mare de 255 kWh, unde preţul final facturat al energiei electrice nu poate depăşi 1,3 lei/kWh. Pentru această categorie, după 1 iulie, facturile ar putea să scadă cu 20%, a anunțat vineri ministrul Energiei, Sebastian Burduja.

„Din 8,7 milioane de locuri de consum casnic, peste 4 milioane, adică 46% din total, consumă în medie 46 kWh pe lună şi plătesc la preţul plafonat 32 lei. Adică aproximativ 1 leu pe zi. E mult? E puţin? Judecaţi dumneavoastră. Alte 3,2 milioane, reprezentând 37% din total, consumă în medie 147 kWh pe lună, iar la preţul actual plafonat (0,80 lei/kWh) factura este 118 lei. Restul de 17%, aproximativ 1,45 milioane locuri de consum, au un consum mediu lunar mai mare de 255 kWh, unde preţul final facturat nu poate depăşi 1,3 lei/kWh. Pentru aceştia, după 1 iulie, facturile ar putea chiar să scadă cu 20%, existând oferte acum în piaţă în jur de 1 leu/kWh”, a sprecizat ministrul pe pagina sa de Facebook.

Vezi și O nouă TAXĂ pregătită de viitorul Guvern. Se discută despre comision pentru orice plată prin bancă, taxa invizibilă care ar putea lovi milioane de români

În ultimii ani, facturile la curent au fost plafonate, iar România a avut al cincilea cel mai mic preţ la energie electrică din Uniunea Europeană, a subliniat ministrul de resort, arătând, de asemenea, că plafonul de preţ a rămas neschimbat, deşi inflaţia a crescut semnificativ în această perioadă, la fel şi salariul minim.

„După 1 iulie, toţi consumatorii vulnerabili vor beneficia de un sprijin lunar din partea statului pentru reducerea facturilor la energie electrică. Este normal ca sprijinul statului să meargă către cei care nu îşi permit plata acestor facturi, aşa cum se întâmplă în majoritatea statelor europene. Iar ceea ce poate face fiecare dintre dumneavoastră este să vă alegeţi furnizorul cu oferta cea mai bună. Se face online, rapid şi simplu. Analizăm şi alte opţiuni pentru reducerea preţului la energie electrică, iar acestea vor fi parte din programul de guvernare”, a spus ministrul de la Energie.

Burduja recunoaște că, după 1 iulie, pot exista creşteri ale preţului din facturi, în funcţie de consum, furnizor, evoluţia cererii şi ofertei.

„Ca să avem facturi mai mici, ceea ce ne dorim cu toţii, trebuie să creştem producţia (oferta) de energie electrică prin investiţii. În mandatul meu, în 2024, s-au pus în funcţiune 1251MW noi, cât în opt ani anteriori la un loc. Anul acesta, estimăm încă 2500MW, probabil cel mai bun an postdecembrist. Am reluat inclusiv investiţiile în hidrocentralele blocate de decenii, cu toată opoziţia din partea a 2-3 asociaţii de mediu, pentru un posibil aport de încă 700MW. Mai mult, între 2009-2022, România a închis peste 7000MW producţie de energie în bandă (cărbune şi gaz). Pe mandatul meu, în aceşti doi ani, nu am închis niciun grup energetic”, a explicat oficialul.

Citește și Vin vremuri grele pentru România. Avertismentul experților dă fiori românilor: ”Vin scumpiri, iar puterea de cumpărare începe să scadă”

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Alina Marymar îi dă fatala Lambadei, după ce a dat de înțeles că este însărcinată: "Nu știe să scrie și să citească”
Fanatik.ro
Cum se califică Universitatea Craiova în primăvara europeană din Conference League! Oltenii pot merge mai departe și cu o înfrângere la Atena. Update
Capital.ro
Secretul din naștere al lui Ion Iliescu. L-a ajutat să se impună lângă Ceaușescu și să conducă apoi România: Așa sunt câștigătorii!
Playtech.ro
Cele mai ciudate legi din Germania, explicate de o româncă. Mirosul de grătar este interzis şi orice găină trebuie declarată la primărie
Adevarul
Avertismentul dur al unui general polonez către Putin: „Dacă ne atacați, intrăm în Kaliningrad”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Cum se transmite lepra și cum îți dai seama că ai intrat în contact cu boala. Este alertă epidemiologică după confirmarea unui caz la Cluj-Napoca
iamsport.ro
Un suporter al FCSB, la un pas de tragedie la finalul meciului cu Feyenoord! A căzut din tribună la golul lui Tănase
MediaFlux
Nimeni nu scapă. Toate informațiile vor fi transmise în timp real către autorități
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu