”Medicul săracilor”, nepot al lui Iuliu Maniu, a murit la 98 de ani

Ioan Boilă, cunoscut drept medicul săracilor, a încetat din viață la vârsta de 98 ani. Nepot al lui Iuliu Maniu, a înființat la Cluj-Napoca, acum 31 de ani, o policlinică unde sunt tratați gratuit pacienții fără venituri sau cu posibilități financiare modeste.
Irina Dumitrescu
10 iul. 2025, 08:46
”Medicul săracilor”, nepot al lui Iuliu Maniu, a murit la 98 de ani

Românii au pierdut un simbol al devotamentului și generozității față de semeni: medicul Ioan Boilă, care s-a stins la vârsta de 98 de ani.

Cunoscut drept medicul săracilor, Ioan Boilă, nepot al marelui politician Iuliu Maniu, a fost deținut politic și fondator al Policlinicii fără plată din Cluj-Napoca.

Citește și Cum ne putem proteja de o vară caniculară. Dr. Tudor Ciuhodaru trage un semnal de alarmă: „Am tratat cel puțin trei cazuri de paralizie facială”

Policinica fără plată din Cluj-Napoca – unde, de 31 de ani, sunt tratați gratuit pacienții fără venituri sau cu posibilități financiare modeste – i-a adus renumele de ”medicul săracilor”, emblematic pentru cel care a convertit suferința personală în devotament fără limite față de semeni.

Fiu al profesorului Zaharia Boilă, reputat constituționalist interbelic, și al Clarei Popa, nepoata după soră a marelui om politic Iuliu Maniu, Ioan Boilă a crescut într-un mediu bazat pe valori morale, credință și slujirea binelui comun.

Refuzul său de a colabora cu regimul comunist și fidelitatea față de Biserica Română Unită cu Roma, interzisă în 1948, l-au costat opt ani de detenție grea în temnițele comuniste. A fost exmatriculat din facultate și închis, însă nu a renunțat niciodată la convingerile sale, notează directmm.

După eliberarea din închisoare, la vârsta de 42 de ani, și-a reluat studiile și a devenit medic, iar în urmă cu 31 de ani a inaugurat la Cluj-Napoca policlinica fără plată, administrată de Fundația Familia Sfântă. Această unitate medicală, unde medicii tratează voluntar pacienții, reprezintă un model unic în România.

Medicul Ioan Boilă a fost înmormântat miercuri, la Cimitirul Central din Cluj-Napoca.

Citește și Semnal de alarmă tras de nutriţionişti după moartea lui Mihai Leu. Cum putem preveni cancerul de colon şi ce alimente ar trebui evitate

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Fratele lui Tavi Popescu l-a „trădat” pe fotbalistul de la FCSB! La ce echipă vrea să joace
Capital.ro
Tragedie în lumea filmului. Un cunoscut și îndrăgit actor s-a sinucis la doar 46 de ani
Playtech.ro
Mihaela Rădulescu, sfâşiată de durere la înmormântarea mamei. Marele absent de la tristul eveniment, vedetă nu a avut pe cine...
Adevarul
Fost membru al CSM, derapaj după referendumul anunțat de Nicușor Dan: „E nebunia unui dictatoraş de operetă care şi-a uitat pastilele”
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Scene neverosimile la Digi Sport! Săpunaru a dat drumul scandărilor în direct: ”M**e, Steaua!”
MediaFlux
Raport teribil al Avocatului Poporului privind pensiile românilor: Se pune în pericol dreptul fundamental la pensie
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet