Oferta de titluri de stat Fidelis se încheie vineri, 11 iulie. Peste jumătate de miliard de lei strânşi deja din subscrieri

Investitorii au subscris până în prezent titluri de stat Fidelis în valoare de aproape 590 de milioane de lei, în cadrul celei mai recente oferte lansate de Ministerul Finanțelor, potrivit datelor agregate din platforma unei societăți de brokeraj, la jumătatea sesiunii bursiere de ieri. Oferta, care se derulează în perioada 1–11 iulie, include opt tranșe, împărțite egal între lei și euro, iar interesul investitorilor continuă să fie susținut, în ciuda contextului economic incert.
Filip Stan
10 iul. 2025, 18:03
Oferta de titluri de stat Fidelis se încheie vineri, 11 iulie. Peste jumătate de miliard de lei strânşi deja din subscrieri

Pe segmentul în lei, cea mai mare cerere s-a înregistrat pentru titlurile Fidelis cu scadența la doi ani și dobândă anuală de 7,25%, unde subscrierile au atins 169,2 milioane de lei. Tranșa cu maturitate de patru ani, oferind un randament de 7,7%, a atras ordine de cumpărare de 24,2 milioane lei, în timp ce titlurile cu maturitatea de șase ani și dobânda de 7,95% au cumulat subscrieri de 36,8 milioane lei.

Un interes deosebit s-a manifestat și pentru tranșa dedicată donatorilor de sânge, unde titlurile cu scadență la doi ani și dobândă anuală de 8,25% au adunat aproape 34 milioane de lei. Această tranșă este rezervată persoanelor care pot face dovada donării de sânge începând cu 1 ianuarie 2025, iar subscrierea maximă admisă este de 100.000 de lei, potrivit informatiilor publicate de Bursa.

Pe partea tranșelor în euro, investitorii au optat pentru scadențe mai lungi. Titlurile cu maturitate de șapte ani și dobândă de 6,3% au înregistrat cel mai mare volum, cu subscrieri de 26,9 milioane euro (echivalentul a 136,2 milioane lei). Urmează tranșa pe doi ani, cu dobândă de 3,4%, cu ordine de 23 milioane euro (116,6 milioane lei), și tranșa pe cinci ani, cu dobândă de 5,5%, care a atras 12,1 milioane euro (61,4 milioane lei). Tranșa specială pentru donatorii de sânge, în euro, oferă un randament de 4,4% pe doi ani și a înregistrat subscrieri de 1,8 milioane euro (9,3 milioane lei).

În total, tranșele în euro au atras 63,8 milioane euro, în timp ce cele în lei au cumulat 264,2 milioane lei. Valoarea minimă pentru subscriere este de 1.000 euro pentru tranșele în euro și 5.000 lei pentru cele în lei, iar pentru donatorii de sânge limitele scad la 100 euro, respectiv 500 lei.

Citeşte şi: DĂ, DOAMNE! Ministrul Economiei, despre scenariul ca șefii din subordine să renunțe benevol la o parte din salariul uriaș: ”N-am văzut ‘minunea’ asta, dar va veni în sens invers, adică de la minister spre dumnealor”

Oferta are loc într-un context macroeconomic marcat de tendințe contradictorii. Deși România se află într-un proces de dezinflație pe termen mediu, cu o rată anuală a inflației de 5,5% în luna mai (în creștere față de 4,9% în aprilie), analiștii avertizează că pachetul fiscal pregătit de Guvern pentru reducerea deficitului bugetar ar putea avea efecte inflaționiste. La nivelul Uniunii Europene, Banca Centrală Europeană estimează o inflație medie de 2% în 2025, cu o scădere la 1,6% în 2026, revenind la 2% în 2027.

Oferta Fidelis este atractivă și prin faptul că veniturile obținute din dobânzi și din eventualele câștiguri de capital sunt neimpozabile, iar băncile intermediare nu percep comisioane pentru subscrieri. De asemenea, titlurile vor fi listate la Bursa de Valori București, permițând investitorilor să le vândă înainte de scadență și să încaseze dobânda aferentă perioadei deținerii.

Prin oferta anterioară Fidelis, derulată luna trecută, Ministerul Finanțelor a atras 537 milioane lei și aproape 222 milioane euro, echivalentul total fiind de circa 1,6 miliarde lei și 330 milioane euro.

Citeşte şi: Victor Ponta, despre inflația din 2015 în comparație cu perspectivele sumbre de anul acesta: ”Ziceați că nu se poate altfel în România? Ba se poate!”

DailyBusiness
Turişti înşelaţi într-o cunoscută staţiune din Italia. Taxa absurdă care apărea pe nota de plată
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Andra și-a sărbătorit ziua de naștere cu Poliția la ușă! Hărțuitorul ei a fost internat la Psihiatrie! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Bebe Mihu, soțul Mariei Dragomiroiu, șochează lumea artistică: taxă la concertele din piețe și la zilele comunelor
Capital.ro
Momentul istoric în care Ungaria a refuzat Transilvania. Liderul care a oferit cadou o parte din România
Playtech.ro
Amendă de 4.000 de lei pentru depășirea vitezei legale în 2025. Diferența dintre drum național și drum european
Adevarul
Mihai Călin atacă dur naţionalismul: „Creştinismul nostru naţional e, de fapt, fascism”. Ce spune actorul despre Sergiu Nicolaescu
wowbiz.ro
Primele cuvinte ale tânărului care a agonizat 10 ore în râpa din munții Făgăraș lângă cei 4 prieteni morţi! Declarații sfâșietoare
Evz.ro
Și-au bătut joc de banii publici. Cele mai ciudate achiziții făcute de primării
Prosport.ro
FOTO. Fiica lui Ilie Năstase și a Amaliei Năstase s-a pozat la duș
kanald.ro
O tânără de 22 de ani a murit la scurt timp după efectuarea unui CT de rutină. Cum s-a produs tragedia
Cancan.ro
Numele lui Ilie Năstase, implicat în dosarele Epstein. Tenismenul face primele declaraţii despre cazul care a îngrozit Hollywood-ul: 'Au luat toate
iamsport.ro
Gigi Becali, acuzat de un personaj controversat că ar fi pariat împotriva FCSB: ”De asta a pierdut cu Slobozia, a trântit meciul! Știți câți bani a făcut?”
MediaFlux
Cresc amenzile în Codul Rutier 2025. Modificări privind depășirea limitei de viteză
stirilekanald.ro
Rusia exclude o întâlnire directă cu Volodimir Zelenski. Răsturnare de situație în privința opririi războiului din Ucraina
Secretul prin care carnea ți se va topi în gură!