Muzeul Naţional Peleş atrage ZECI de MII de turişti străini. Vezi din ce colţuri ale lumii vin

Turiştii din Statele Unite ale Americii (SUA), Israel şi Spania se află în topul străinilor care au vizitat în ultimii zece ani Muzeul Naţional Peleş (MNP) din staţiunea prahoveană Sinaia. În perioada 2002-2012 zeci de mii de turişti străini au trecut pragul muzeului. 
Iulian Tudor
22 iul. 2013, 10:49
Muzeul Naţional Peleş atrage ZECI de MII de turişti străini. Vezi din ce colţuri ale lumii vin

Numărul turiştilor străini care au vizitat Muzeul Naţional Peleş în perioada 2002-2012 a oscilat între 72.957, reprezentând 22% din total, şi 119.171 (42%), vârful fiind atins în anul 2010, scrie Agerpres.

VEZI: Imagini spectaculoase. Castelul Peleş, văzut de sus VIDEO

În topul vizitatorilor din alte ţări, primul loc este ocupat de turiştii din Statele Unite ale Americii, urmaţi de cei din Israel, Spania, Grecia, Bulgaria, Polonia, Franţa, Coreea, Hong-Kong, Taiwan şi Japonia.

În ceea ce priveşte numărul turiştilor care au vizitat muzeul în primul semestru al anului în curs, acesta este de 111.704, cu aproape 4.500 mai mulţi decât în aceeaşi perioadă a anului precedent, 20% fiind străini.

„Odată cu instalarea crizei şi în România, a scăzut numărul total de vizitatori, dar încasările nu au scăzut, ba dimpotrivă, au crescut, deoarece s-au introdus două oferte de vizitare la Castelul Peleş, prin deschiderea celor două etaje superioare (exemplu: parter- 20 lei/persoană; ofertă I- parter + etaj I-50 lei/persoană şi ofertă II- parter + etaj I + etaj II- 70 lei/persoană)”, se arată în datele transmise de reprezentanţii muzeului.

Aceştia estimează că numărul turiştilor care vor vizita Muzeul Naţional Peleş în cursul acestui an va fi de aproximativ 290.000, cu aproape 5.000 mai mulţi decât în 2012.

Citeşte şi: Castelul Peleş i-a uimit pe francezi: Este un loc „spectaculos” GALERIE FOTO

DailyBusiness
Evaluare Națională. Luni, 23 iunie, peste 159.000 de elevi de clasa a VIII-a susțin proba scrisă la limba și literatura română
Spynews
Vedetele, hărțuite de fani obsedați. Mara Bănică și Cornel Păsat au povestit experiențele care i-au marcat: „Mi-a urmărit copilul”, „A apărut goală în fața mea”
Bzi.ro
Andreea Esca, cu un decolteu amețitor pe covorul roșu la TIFF! Știrista de la PRO TV a făcut furori!
Fanatik.ro
Barem limba română Evaluare Națională 2025. Cum se rezolvau subiectele și ce notă poți obține. Update
Capital.ro
Anunț despre serviciul militar obligatoriu. Totul e clar. Toată lumea se pregătește de luptă
Playtech.ro
Țara europeană cu cele mai sigure autostrăzi. Aici se înregistrează cele mai puține accidente rutiere
DailyBusiness
Pescobar umblă cu caracatița vopsită prin Londra. Britanicii s-au arătat dezgustați de preparatele afaceristului: „Prima mușcătură a fost îngrozitoare. Are un gust oribil”
Adevarul
China dezvoltă prima tehnologie de război electronic cu 6G: Sistemul ar fi capabil să anihileze radarele avioanelor F-35 în câteva secunde
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Evaluare Națională 2025. Ce subiecte au primit elevii la Limba și Literatura Română 
Spynews
Nu e doar frumoasă, e și gospodină! Rețeta Ramonei de la Neatza de salată de vinete / VIDEO 
Evz.ro
Concurentă la Survivor și Bravo, ai stil!, moartă la 30 de ani de anorexie
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Gimnasta cu aur pentru România la Jocurile Olimpice, luptă dură cu depresia: „Am ajuns aproape în comă”
Evaluare Națională 2025: A fost publicat baremul oficial la Limba și literatura română!
Cancan.ro
Doliu în lumea influencerilor! O fostă concurentă a emisiunii ‘Bravo, ai stil!’ a murit răpusă de anorexie
Playsport.ro
Mihai Leu, în comă indusă după o operație dificilă. Fostul mare pilot e...
Capital.ro
Au declarat zi de doliu național. O mare stea a României s-a stins prea devreme: Ne plecăm fruntea în fața unei pierderi de neînțeles
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată Diana Munteanu la 46 de ani. Imaginile cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu au devenit virale
stirilekanald.ro
VIDEO Iranul a atacat baza aeriană a americanilor din Qatar. Administrația Trump confirmă că a știut dinainte de atac
El este Marius, tânărul de 23 de ani care a murit după ce un autocar cu mai mulți copii s-a răsturnat pe A2. Doi minori sunt în stare gravă
MediaFlux
Taxa pe boală revine: toate concediile medicale vor fi impozitate cu CASS. Programul de guvernare elimină excepțiile
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cine este „vrăjitoarea” cu prazul, a lui Cioloș, care va da ora exactă în diplomația românească