Produsul românesc pe care românii se vor bate în magazinele LIDL. Este premieră în toate magazinele retailerului

LIDL anunță că în această săptămână pe rafturile din toate magazinele din țară vor apărea pepeni românești. Din cauza condițiilor meteo, unii furnizori au fost nevoiți să replanteze de mai mult ori culturile.
Alina Costache
22 iul. 2025, 15:44
Produsul românesc pe care românii se vor bate în magazinele LIDL. Este premieră în toate magazinele retailerului

Produsul românesc pe care românii se vor bate în magazinele LIDL. Retailerul colaborează cu 15 furnizori români de pepeni, dintre care trei sunt parteneri noi și va pune pe rafturi în această perioadă cinci tipuri de pepeni produși integral în România, scrie Economica.net. 

Produsul românesc pe care românii se vor bate în magazinele LIDL. Anunțul făcut de companie

În săptămâna 21 – 25 iulie sunt așteptate în magazine primele livrări de pepene Galia bio și de origine românească. Totodată, compania are în plan dezvoltarea unei game mai largi de pepeni bio produși local, atât Galia, cât și pepene verde având în vedere colaborarea cu doi producători locali.

Citește și O româncă, dezamăgită de coșul de cumpărături de la Lidl. Ce produse a cumpărat de 130 de lei

Pentru sortimentele promoționale, Lidl comercializează ocazional cantități limitate de alte varietăți de pepene galben precum Honeydew, Matisse și Cantalup, unele provenind inclusiv de la producători români, în funcție de disponibilitatea furnizorilor.

” Sezonul nu a fost lipsit de provocări, ba chiar a fost marcat de episoade de frig și grindină, care au întârziat recoltările și au pus presiune pe producători, unii dintre aceștia fiind nevoiți chiar să replanteze de mai multe ori culturile. Cu toate acestea, ne bucurăm că, împreună cu partenerii noștri, reușim să aducem pe mesele clienților noștri pepeni românești gustoși, cultivați cu grijă, în ciuda condițiilor dificile”, a declarat Georgiana Radu, Director Național de Achiziții și membru în Consiliul de Conducere Lidl România.

În trecut, retailerul a exportat pepeni în rețeaua sa de magazine în țări precum Cehia.

Potrivit unui comunicat de presă transmis de reprezentanții companiei, Lidl realizează constant analize de laborator, iar în primele două săptămâni de livrări de pepeni românești, Lidl a efectuat deja peste 10 analize pentru pepenii românești prezenți la raft.

În funcție de specificul fiecărui produs, Lidl monitorizează conținutul de pesticide și alți potențiali contaminanți prin analize de laborator adaptate nivelului de risc al fiecărei categorii. Lidl aplică limite stricte privind utilizarea pesticidelor, mai exigente decât cele prevăzute de legislația europeană: nivelul reziduurilor trebuie să fie sub o treime din limita maximă admisă conform Regulamentului 396/2005.

Citește și Cel mai sănătos pește din lume se găsește în LIDL, Kaufland sau Kaufland. Este atât de ieftin încât oricine își permite să-l cumpere

 

DailyBusiness
Parc terminat, dar închis. Proiectul C.A. Rosetti din Iași, blocat din cauza birocrației
Spynews
Ilona Brezoianu și soțul ei sărbătoresc un an de când au devenit soț și soție. Ce a transmis jurata de la Te cunosc de undeva: "Abia aștept..." | FOTO
Bzi.ro
Cine este italianca surprinsă cu Felix Baumgartner, înainte de tragedie. “Mi-a spus în glumă că…”
Fanatik.ro
Mihai Morar, atac dur la PRO TV și VOYO, după Shkendija – FCSB: ”Transmisia e proastă. Nu vă plătesc niciun ban”
Capital.ro
Călin Georgescu nu se oprește. Anunțul făcut azi, 23 iulie: Din frică...
Playtech.ro
Mihaela Rădulescu se pregăteşte de înmormântare! Primele declaraţii despre cauza morţii lui Felix Baumgartner
DailyBusiness
Ozzy Osbourne a murit la 76 de ani. Legendarul solist a ținut concertul de adio la începutul lunii iulie
Adevarul
Spyder vs Iron Dome. Ce scut antiaerian cumpără de fapt România cu 2 miliarde de euro. Confuzia ministrului Apărării
wowbiz.ro
Mihaela Rădulescu face dezvăluiri tulburătoare în premieră, după finalizarea autopsiei lui Felix Baumgartner: „Eram convinsă că nu suferise un infarct”. Detalii șoc din anchetă și despre înmormântare: trupul sportivului a fost înapoiat familiei: „În sfârș
Spynews
A murit „prințul adormit” al Arabiei Saudite! A fost în comă timp de 20 de ani, în urma unui accident de mașină, în Londra
Spynews
Pepe își sărbătorește ziua de naștere! Cum l-au surprins copiii! Artistului nu i-a venit să creadă | VIDEO
Evz.ro
Cripto-loverboy. Investițiile cu iubitul, țeapa momentului⁠
Ego.ro
Ce au observat experții, la aparițiile fiului cel mic al lui Kate Middleton și al Prințului William
Prosport.ro
„Indecento!”. Imaginile cu Georgina Rodriguez la biserică au declanşat un tsunami de comentarii negative
kanald.ro
Un incendiu puternic a izbucnit la Maternitatea Cuza Vodă din Iași! Mamele evacuate au născut în curtea spitalului
Cancan.ro
Bombă în showbiz! Betty Salam și Cătălin Vișănescu au divorțat la notar! CANCAN.RO are imaginile în exclusivitate
Playsport.ro
Ce au găsit procurorii DNA în curtea lui Piedone. A atras imediat...
Capital.ro
Taxa care îi sărăcește pe români, impusă de UE. Mulți nu știu că o plătesc: Povara este repartizată inechitabil și unilateral
StirileBZI
Lovitură pentru pensionari! Impozit pe pensii de la 1 august. Iată ce se întâmplă cu cele private
Prosport.ro
Românca i-a zăpăcit pe milioane de fani britanici, iar la final a devenit virală
stirilekanald.ro
VIDEO „Era sânge de sus până jos” O femeie de 35 de ani și-a înjunghiat fostul soț din gelozie
Camelia Patrascanu, Horoscop pe 20 de ani. Trei zodii isi schimba radical destinul, nu vor mai duce lipsa de nimic
MediaFlux
Crește vârsta de pensionare! Guvernul a confirmat
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
ANPA scapă nepedepsită: 1,86 milioane lei pierduți, prejudiciul nerecuperat și dosarul penal clasat!