UPDATE. Pachetul 2 de măsuri fiscale va fi amânat până la mijlocul lunii august, au declarat miercuri surse din Coaliție pentru Antena 3. Astfel, premierul Ilie Bolojan a acceptat să nu blocheze la grămadă toate investițiile din programul Anghel Saligny.
Secretarul general al PSD, Paul Stănescu, a cerut de urgenţă o întrunire între liderii celor patru partide pentru ca social-democraţii să poată decide dacă se retrag din executivul condus de Ilie Bolojan.
„Cred că se impune de urgență o ședință a Coaliției în care să discutăm măsurile care afectează mai mult decât este cazul administrațiile locale, investițiile publice și românii vulnerabili. Iar noi trebuie să decidem urgent în partid dacă mai rămânem la guvernare.”, spunea Paul Stănescu.
Și președintele PSD Sorin Grindeanu a adus mai multe critici colegilor din coaliţie.
„PSD nu girează obtuzități contabile care pun lacăt pe dezvoltarea comunităților locale! Nicio țară nu s-a dezvoltat lovind în proprii cetățeni.
În prezent, sunt aproximativ 2700 de proiecte de drumuri, gaze, apă și canalizare care au fost oprite în toată țara. Închiderea lor înseamnă dispreț față de nevoile reale ale românilor! Înseamnă risipă de bani și nu economie, pierderea lucrărilor deja făcute și a unor locuri de muncă!
PSD nu este de acord cu o astfel de abordare, văzută doar de la înălțimea unui birou, într-un tabel!”, spunea Sorin Grindeanu.
Grindeanu a cerut ca, la ședința de miercuri a Coalitiei, prim-ministrul Bolojan să revizuiască primul pachet fiscal pentru a elimina plata CASS pentru veteranii de război sau mamele aflate în concediu pentru creșterea copilului.