Lanțul de magazine Profi a retras un lot de musli cu fructe din toate magazinele sale. Măsura este cauzată de depășirea nivelului maxim admis de Deoxinivalenol, o micotoxină întâlnită des în cereale. Clienții din România sunt sfătuiți să nu consume produsul, ci să îl returneze în supermarket. Potrivit conducerii Profi, aceștia vor primi contravaloarea produsului.
Pe site-ul Autorității Naționale Sanitar-Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) se precizează că Profi a inițiat retragerea de la comercializare și rechemarea de la clienți a produsului Proxi Musli cu fructe 750 grame. Este vorba despre lotul L21015, cu termen de valabilitate până la 15 ianuarie 2026, cod EAN 5948688021779.
Produsul a fost retras din cauza depășirii nivelului maxim admis de Deoxinivalenol. Românii care au cumpărat musli cu fructe sunt sfătuiți să nu îl consume, ci să îl distrugă sau să îl returneze la magazin, în perioada 18 august – 7 septembrie inclusiv, urmând să primească în schimb contravaloarea lui. Nu este necesară prezentarea bonului fiscal. Deoxinivalenolul este o micotoxină produsă de unele tipuri de mucegai, întâlnită des în cereale.