Președintele rus Vladimir Putin susține că avertismentele europenilor privind pregătirile pentru război sunt o minciună. El a adăugat că Rusia nu dorește război cu Europa, dar că țara sa este pregătită să îl poarte.
Vladimir Putin susține că este o „isterie” faptul că unii occidentali solicită pregătiri pentru un război împotriva Rusiei.
„Am spus-o în repetate rânduri: este o minciună, o prostie, o prostie pură să vorbești despre o amenințare rusă imaginară la adresa țărilor europene. Dar acest lucru se face destul de deliberat”, a spus el în timpul unei reuniuni extinse a Consiliului Ministerului Apărării, potrivit Le Figaro.
Citește și : Un atac ucrainean a lovit o navă în portul rusesc Rostov-pe-Don
În ciuda retoricii conflictuale, Putin a declarat că Rusia caută „cooperare reciprocă” cu Statele Unite și statele europene. Liderul rus a afirmat că NATO sprijină Ucraina, dar a susținut că forțele ruse își sporesc capacitățile ca răspuns.
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a transmis miercuri că Rusia se pregătește să poarte un nou „an de război” în Ucraina, după ce Vladimir Putin a transmis că obiectivele Moscovei vor fi „fără îndoială atinse”, potrivit AFP.
„Am auzit un nou semnal din partea Moscovei, care spune că se pregătesc să facă din anul viitor un nou an de război”, a afirmat Zelenski în discursul său zilnic.
„Este important ca partenerii noștri să recunoască acest lucru și să răspundă, în special partenerii noștri din Statele Unite, care susțin adesea că Rusia pretinde că vrea să pună capăt războiului”, a spus Zelenski.
Potrivit președintelui ucrainean, autoritățile ruse încearcă să submineze diplomația folosind diverse formulări în propunerile pe care le au în prezent în negociere „pentru a-și ascunde dorința de a distruge Ucraina și poporul ucrainean” și „voința lor de a legitima furtul teritoriului nostru”.