Întrebat ce ar putea însemna concret un astfel de referendum, Marius Voineag a indicat că ar fi vorba despre o evaluare a opiniei magistraților, subliniind că, deocamdată, este prematur să se tragă concluzii.
„Vom vedea, așteptăm”, a punctat, vineri seară, șeful DNA, evitând speculațiile, arată Mediafax.
În ceea ce privește Consiliul Suprem al Magistraturii, Voineag a exclus ideea desființării instituției, dar a admis că aceasta ar putea suferi modificări.
„Un update poate suferii și Consiliul Suprem al Magistraturii”, a afirmat Marius Vioneag, explicând ulterior că prin „update” se referă la o adaptare la realitățile actuale.
Șeful DNA a insistat asupra necesității unei comunicări publice mai deschise din partea instituțiilor-cheie din justiție, în special al celor cu funcții de reprezentare.
Potrivit acestuia, sistemul judiciar se confruntă cu probleme serioase de percepție publică, în condițiile în care argumentele magistraților ajung rareori să fie înțelese.
„E clar că suferim la nivel de percepție și avem foarte multe argumente de partea noastră care nu sunt auzite”, a spus procurorul-șef al DNA.
Totodată, Voineag a recunoscut existența obligației de rezervă care limitează expunerea publică a magistraților, dar a susținut că acest principiu nu ar trebui să conducă la absența totală din spațiul public a liderilor din justiție.
El a vorbit despre un regret personal legat de faptul că, pe fondul suprapunerii cu perioada electorală, nu a reușit să aducă în dezbaterea publică suficiente argumente pentru a combate afirmații pe care le consideră nefundamentate.