Tragedie în Tripoli, Liban. Echipele de salvatori caută în continuare printre dărâmături după ce o clădire rezidențială s-a prăbușit. Nu se știe deocamdată câte persoane se aflau în clădire în momentul incudentului.
It is heartbreaking to learn that a building collapsed in Bab al-Tabbaneh.
If the people of Tripoli choose to become citizens of Mount Lebanon, we will have a clear plan to rebuild and modernize the city, unlike the current ruling government, which has neglected entire parts of… pic.twitter.com/vMqe4IKZuV
— henri (@realhzakaria) February 8, 2026
Citește și: Rusia, atac major asupra Ucrainei. Instalațiile Naftogaz din Poltava, afectate de lovituri
Cadavrele recuperate sunt ale unui copil și al unei femei, a anunțat agenția de știri națională. Zeci de persoane s-au adunat în jurul imobilului prăbușit.
Clădirea se afla în cartierul Bab Tabbaneh, una dintre cele mai sărace zone din al doilea oraș ca mărime din Liban, unde locuitorii se plâng de mult timp de neglijarea din partea guvernului și de infrastructura precară. Prăbușirile de clădiri nu sunt neobișnuite în Tripoli, din cauza standardelor de construcței precare.
Ministerul Sănătății din Liban a anunțat că persoanele rănite în urma prăbușirii vor primi tratament medical pe cheltuiala statului.
Sindicatul național al proprietarilor de imobile a declarat într-un comunicat că prăbușirea este rezultatul „neglijenței flagrante și al deficiențelor statului libanez în ceea ce privește siguranța cetățenilor și securitatea locuințelor lor” și a afirmat că „nu este un incident izolat”.
Citește și: Proteste la Milano! Sute de oameni au manifestat împotriva organizării Jocurilor Olimpice