Cum ar fi intervenit frații Micula pe lângă fostul premier Ludovic Orban pentru a primi despăgubiri de sute de milioane de euro de la statul român. Fostul lider PNL ar fi împărțit pe șervețele banii românilor, în timp ce Comisia Europeană spune că a acționat iresponsabil

Stenogramele unei ședințe de guvern din decembrie 2025 dezvăluie că frații Micula ar fi participat în 2019, în biroul premierului Ludovic Orban, la împărțirea „pe șervețel” a sumelor de plătit statului român după ce au câștigat în instanțele internaționale o despăgubire de circa 376 milioane de dolari pentru sistarea unui program de ajutor de stat.
Irina Dumitrescu
15 mai 2026, 09:28
Cum ar fi intervenit frații Micula pe lângă fostul premier Ludovic Orban pentru a primi despăgubiri de sute de milioane de euro de la statul român. Fostul lider PNL ar fi împărțit pe șervețele banii românilor, în timp ce Comisia Europeană spune că a acționat iresponsabil

Frații Micula ar fi făcut presiuni la nivelul guvernului Ludovic Orban pentru a primi despăgubiri de sute de milioane de euro după ce au dat statul român în judecată.

Cum împărțeau frații Micula și Ludovic Orban banii românilor „pe șervețel”

Potrivit stenogramelor Antena 3 CNN, discuțiile dintre oficialii de la Ministerul Justiției și Ministerul Finanțelor de la finalul lui 2025 dezvăluie cum în 2019, frații Micula împărțeau alături de Orban, în biroul său, „pe șervețele” sume imense de bani.

Aceste informații au ieșit la iveală în cadrul ședinței de guvern din 18 decembrie 2025, la care au participat oficiali de la Ministerul Finanțelor și Ministerul Justiției.

Citește și : EXCLUSIV Ciutacu, despre scandalul Oana Gheorghiu și Programul SAFE: „Dacă ar fi fost pesedistă, dăruitoarea de viață avea deja o zi petrecută la Beciul Domnesc. Toată șerpăria bolojenistă, în frunte cu pretorianul Mihai Jurcă, și amazoana Ioana Dogioiu, a sărit s-o apere și s-o spele

Subiectul ședinței a fost reprezentat de banii plătiți de statul român fraților Micula, în urma deciziei unei curți arbitrale. În timpul discuțiilor din ședință a ieșit la iveală cum se calculau sumele chiar în biroul premierului, în prezența fraților Micula.

Octav Lucian Păun, inspector șef al Corpului de Control al Ministerului Justiției: Fac o precizare. Nu am trimis-o noi 

Ciprian Badea, fost șef al Direcției Juridice a Ministerului de Finanțe: Nu știu, noi am primit de la DNA că ne-au ridicat actele…Nu de la dumneavoastră a plecat singură…

Eu personal și DGJ din MF am devenit ținta fraților Micula și am martori pe ceea ce spun și de ce. În 2019 în ședințele din Guvern s-a cerut în mod explicit de către frații Micula ca eu să părăsesc funcția publică pentru că nu vreau să îl plătesc, cu toate presiunile de rigoare, dl Secretar General Antonel Tănase a patronat ședința, pentru bani din USA pentru care am făcut intervenția. Ulterior am fost chemat în biroul dlui prim-ministru de la acel moment împreună cu SS M Diaconu și pus la masă cu frații Micula și cu avocații lor și pe un șervețel se împărțeau banii. 

Doamna consilier: vă întrerup aici…nu face obiectul discuției

Mihai Diaconu: Stați puțin, dacă am venit, vorbim 

Frații Micula au primit 500 de milioane de euro din partea statului român, sumă care le-a fost alocată în lei, în mai multe tranșe.

„Pe scurt, în 2013, ca urmare a sistării în 2004 de către guvernul Nastase a ajutorului de stat acordat către trei companii ale fraților Micula, curtea arbitrală a decis sa oblige statul român să plătească 84 de milioane de dolari. În 2013.  Suntem la finele anului 2019, până în prezent, autoritățile statului au ignorat această obligație de plată, invocând diferite pretexte, a existat și o decizie a UE și alte demersuri în plan juridic. 

Am luat clar decizia de a plăti suma pentru care există titlu executoriu în România. Am introdus pe ordinea de zi un memorandum și o hotărâre de Guvern pentru a suplimenta bugetul Ministerului Finanțelor cu suma care trebuie plătită în mod obligatoriu prin titlul executoriu, din Fondul de Rezervă Bugetară la dispoziția Guvernului”, a explicat Ludovic Orban în 2019, care pe atunci era premierul României.

Comisia Europeană spune că trebuie să dea banii înapoi

Decizia Uniunii Europene la care se referă Ludovic Orban a spus că România nu trebuie să plătească banii. Potrivit unui comunicat al Comisiei Europene, aceasta a concluzionat că suma plătită drept despăgubire încalcă normele UE privind ajutoarele de stat.

Beneficiarii trebuie să ramburseze toate sumele deja primite, care sunt echivalente cu cele acordate în cadrul schemei de ajutoare care a fost anulată.

Nu numai că România nu a plătit banii, ci guvernul condus de Ludovic Orban a desființat Direcția Juridică din Ministerul Finanțelor, care s-a luptat în instanță cu frații Micula pentru a nu plăti acești bani.

La acea vreme, Ludovic Orban a susținut că este vorba de o reformă administrativă și a fost revoltat când o instanță din România a suspendat decizia.

„Nu pot să nu îmi pun întrebări ce treabă există în această procedură, managementul unui minister trebuie să își organizeze ministerul așa cum consideră necesar. Îi îndemn pe judecători să judece cu mai multă atenție pentru că în elaborarea hotărârilor de guvern de organizare şi funcţionare ale ministerelor, ale autorităţilor administraţiei centrale, conducătorii acestor instituţii au posibilitatea legală de a-şi organiza activitatea în departamente, direcţii generale, aşa cum consideră ei că este bine.

Dacă în felul ăsta se suspendă hotărâri de guvern privitor la reorganizarea unor ministere, reforma în administraţie va fi întârziată, pentru că cine ştie când se va ajunge la judecarea pe fond, iar suspendarea unui act normativ, mă rog a prevederilor legate de Direcţia Juridică, nu mi se pare corectă”, a spus Orban atunci.

Care este motivul pentru care frații Micula au dat România în judecată

Ioan și Viorel Micula, ce dețin European Food, au câştigat în decembrie 2013, la Curtea de Arbitraj de la Washington, un proces intentat statului român în urma sistării programului de facilităţi fiscale ei urmând să primească circa 376 milioane lei, plus penalităţi.

Procesul, deschis în 2005 la Curtea de Arbitraj de pe lângă Banca Mondială, susțin că statul român nu și-a respectat angajamentele referitoare la protecţia reciprocă a investiţiilor cuprinse în acordul bilateral dintre Suedia şi România, având în vedere că au și cetățenie suedeză.

Citește și : Ilie Bolojan, atacat în versuri de Mircea Dinescu pentru măsurile care au ucis consumul. ”Bătu-v-ar Domnu de neisprăviți/ Că în curînd n-o să ajungă suta / Să cumperi un pachet de biscuiți”

În 1998, România a decis să acorde ajutoare de stat pentru a atrage investiții în zone defavorizate. Firmele ce au aplicat la acest program au primit reduceri fiscale, scutiri sau restituiri de taxe vamale la materiile prime.

Atunci, Guvernul s-a angajat că acest program va dura 10 ani. Însă, în timpul procesului de aderare la UE, pentru a se alinia la normele europene, România a oprit schema de ajutoare în 2005, cu trei ani mai devreme. Așa au rămas fără ajutoare de la stat frații Micula.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
"Regele TikTok-ului", dezbrăcat în plină stradă! Alin Borcan a purtat doar o pereche de bikini
Fanatik.ro
Schema „Băieților Deștepți” din salubrizare. Contracte cu dedicație, umflate din pix cu zeci de milioane, decontate direct din buzunarul cetățenilor
Capital.ro
Motorina se scumpește din nou. Ce prețuri afișează benzinăriile vineri, 15 mai
Playtech.ro
Orașele din România unde salariile au crescut cel mai mult în 2026. Bucureștiul nu este pe primul loc
Adevarul
Orașul din România desemnat „Destinația Anului 2026” și lider la turism urban: ierarhie surpriză în clasament
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
S-a stins din viață Marin Andrei, fostul portar care a scris istorie pentru Steaua, Dinamo și Rapid!
iamsport.ro
”Cine e nesimțit? Varga sau Pancu?” O altă față a conflictului de la CFR Cluj
MediaFlux
15 mai, Sfântul Pahomie cel Mare. Rugăciune specială în sărbătoarea cu cruce neagră
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi