Val de concedieri la Oracle. Compania taie peste 20.000 de locuri de muncă și investește 50 de miliarde de dolari în Inteligența Artificială.
Potrivit celor mai recente date, gigantul tehnlogic avea la data de 31 mai 2026 141.000 de angajați cu normă întreagă, față de 162.000 de salariați cât avea în aceeași perioadă a anului trecut.
„Implementarea tehnologiilor de inteligență artificială în cadrul operațiunilor noastre a dus și ar putea continua să ducă la reduceri ale personalului”, se arată în raportul anual al companiei, potrivit Antena3.ro.
Disponibilizările din ultimul an reprezintă aproximativ 13% din forța de muncă a Oracle și fac parte dintr-un trend mai amplu în rândul companiilor tech, care cheltuiesc sute de miliarde de dolari pe construirea de infrastructură pentru IA, precum centrele de date.
Și Amazon și Meta, compania-mamă a Facebook, au concediat mii de angajați în ultimele luni. De asemenea, și acestea investesc masiv în inteligența artificială.
Potrivit estimărilor făcute de specialiștii care monitorizează piața muncii, peste 100.000 de angajați din sectorul tech au fost disponibilizați în ultimul an.
Oracle a început concedierile masive încă din luna aprilie. Potrivit companiei, reducerile de personal au generat plăți compensatorii în valoare de 1,8 miliarde de dolari (1,36 miliarde de lire sterline).
Oracle a avertizat că reorganizarea ar putea duce la un deficit de personal calificat în anumite funcții, ceea ce ar însemna o pierdere de productivitate cu impact asupra câștigurilor sale.
Potrivit BBC, compania plănuia să cheltuiască cel puțin 50 de miliarde de dolari pe infrastructură anul acesta.