Peste 160.000 de cadre didactice cer lege pentru anularea măsurilor de austeritate din Educație. Ce șanse de reușită există

Peste 160.000 de cadre didactice au semnat pentru a fi anulate măsurile de austeritate din Educație, instituite de guvernul condus de Ilie Bolojan. Solicitarea în acest sens va fi depusă joi la parlament de către sindicate.
Irina Dumitrescu
23 iun. 2026, 17:33
Peste 160.000 de cadre didactice cer lege pentru anularea măsurilor de austeritate din Educație. Ce șanse de reușită există

Pentru inițierea unui demers legislativ de anulare a măsurilor de austeritate din Educație este nevoie de minimum 100.000 de semnături, prag depășit cu mult, după cum a anunțat președintele Federației ”Spiru Haret”, Marius Nistor.

Concret, sindicaliștii din Educație vor înlăturarea efectelor Legii 141/2025, prin care a fost majorată norma didactică a profesorilor, directorilor și inspectorilor, a fost tăiată valoarea plății cu ora, a crescut numărul efectivelor de elevi la clasă și prin care a fost amânată și tăiată prima de instalare pentru titularii repartizați în mediul rural, notează edupedu.ro.

Lista cu semnături va fi depusă joi, 25 iunie, la parlament, cu mai puțin de o săptămână înainte de încheierea sesiunii parlamentare curente, ceea ce ridică semne de întrebare cu privire la posibilitatea ca inițiativa cadrelor didatice să fie dezbătută și votată până la vacanță.

Aceeași inițiativă se lovește de o prevedere constituțională ce ar putea să o blocheze chiar din start. Potrivit Articolului 74, alineatul (2) din Constituția României, ”nu pot face obiectul iniţiativei legislative a cetăţenilor problemele fiscale, cele cu caracter internaţional, amnistia şi graţierea”.

Întrucât anularea măsurilor de austeritate implică modificarea unor decizii fiscale și bugetare, inițiativa ar putea fi respinsă pe acest temei legal.

Citește și Lovitură pentru profesori și angajații din educație. Concediile ar putea fi reduse cu până la 13 zile

În ciuda impedimentului constituțional, liderul Federației ”Spiru Haret” este încrezător că inițiativa poate fi transformată într-un proiect de lege care să ajungă la vot în parlament, chiar și în cele doar câteva zile rămase până la vacanța parlamentară.

”Ar trebui să se facă (un proiect de lege în această sesiune parlamentară – n.r.), dacă există un minim respect pentru cei 160.000 de profesori care au semnat inițiativa. Le vom depune joi la parlament”, spune Nistor.

Întrebat care sunt partidele dispuse să susțină proiectul, liderul sindical a răspuns: ”Veți vedea de joi încolo”.

Analistul economic Adrian Negrescu nu crede că însă că inițiativa are șanse de reușită.

”Sindicatele pot avea orice inițiativă își doresc în materie legislativă și este de înțeles frustrarea acestora în urma iureșului de tăieri aplicate fără niciun fel de logică și fără niciun fel de studiu de impact, de către Guvern. Putem vedea această inițiativă ca pe un mijloc prin care sindicatele își manifestă această frustrare.

Marea problemă este că, din punct de vedere financiar, nimeni nu va anula în momentul de față reducerile de cheltuieli care au fost operate în ultimii doi ani. Din punct de vedere financiar, statul va trebui, în următorii doi ani, să reducă deficitul bugetar de la 7,2 la 5 la sută.

Nu cred că ar trebui să ne facem iluzii că ANAF-ul va crește gradul de colectare; prin urmare, e greu de crezut că nu va continua politica de tăieri”, explică Negrescu, citat de Adevarul.

Citește și EDU.RO SUBIECTE MATEMATICĂ EVALUARE NAŢIONALĂ. O notă de 10 se ia mai greu ca la română!