Joi a fost sesizată instanța competentă cu rechizitoriul întocmit de procurorul de caz, prin care s-a dispus trimiterea în judecată a unui bărbat recidivist, sub măsura preventivă a arestului preventiv, pentru săvârșirea infracțiunii de șantaj în formă continuată. Surse judiciare au precizat că bărbatul la care se face referire ar fi Niță Cami, zis Fane Văncică.
Potrivit anchetatorilor, la data de 30 octombrie 2025, în jurul orei 13:00, în incinta sediului social al unei societăți comerciale din București, Sector 3, N.C. ar fi constrâns un asociat al firmei să îi dea lunar suma de 25.000 de lei, cu titlul de „taxă de protecție”.
Citește și: Fane Văncică, reținut direct de pe Aeroportul Otopeni. Interlopul este cercetat pentru șantaj după ce ar fi cerut „taxă de protecție” de 25.000 de lei pe lună unui om de afaceri
Mai mult, a amenințat-o cu moartea și cu acte explicite de violență fizică, afirmând că o va înjunghia. De asemenea, i-a transmis că va trimite persoane care să împiedice desfășurarea activității societății și să îi distrugă afacerea.
Ulterior, în trei zile diferite, acesta s-a aflat în fața punctului de lucru al aceleiași societăți, în Sectorul 1, împreună cu alte persoane rămase neidentificate, printre care și doi suspecți, și a continuat exercitarea actelor de constrângere asupra persoanei vătămate.
Fane Văncică aborda clienți și potențiali clienți ai societății și disemina informații false privind calitatea serviciilor pestate, în scopul de a-i determina să nu apeleze sau să nu mai apeleze la firma respectivă. Pe această cale, precizează anchetatorii, a continuat să exercite presiuni asupra persoanei vătămate pentru a o determina să achite lunar 25.000 de lei, cu titlul de „taxă de protecție”.