Zgonea cere bani de la Guvern pentru Camera Deputaţilor

Preşedintele Camerei Deputaţilor, Valeriu Zgonea, a declarat, luni, că a trimis scrisori prim-ministrului şi ministrului Finanţelor ca la rectificarea bugetară din octombrie să se găsească resurse financiare pentru deficitul de 10 milioane de lei ale Camerei.
Romania TV
23 sept. 2013, 17:40
Zgonea cere bani de la Guvern pentru Camera Deputaţilor

„Există resurse şi la noi şi există disponibilitatea din partea Guvernului pentru suma forfetară şi pentru indemnizaţiile celor 78 de parlamentari aleşi în plus potrivit legii electorale. Am trimis o scrisoare către prim-ministru şi una către ministrul de Finanţe ca la rectificarea din octombrie să găsim resursele financiare necesare”, a precizat Valeriu Zgonea, după şedinţa Biroului Permanent, întrebat în legătură cu deficitul de 14 milioane de lei pe care îl are Camera.

El a aprecizat că dacă se iau în considerare plata indemnizaţiilor şi sumelor forfetare a 78 de deputaţi, Camera are nevoie de 10-11 milioane de lei pentru „a trece peste an”, iar dacă se consideră şi achitarea serviciilor Camerei este nevoie de 14 milioane de lei.

Zgonea a adăugat că şi Camera îşi limitează cheltuielile, Biroul Permanent neaprobând o parte din deplasările din străinătate ale deputaţilor.

„Astăzi nu am aprobat două deplasări internaţionale. Păstrăm deplasările importante la OSCE, CE, Bruxelles şi limităm celelate cheltuieli astfel încât să ne încadrăm în buget”, a mai spus Zgonea.

Valeriu Zgonea a arătat că au fost luate măsuri de reducerea cheltuielilor cu consumabilele. „Tot ce a fost posibil să reducem, am redus”, a adăugat el.

El a arătat că situaţia în care se află bugetul Camerei este cauzată de amânarea cu 6 luni a noului Statut al deputaţilor şi senatorilor şi că „deficitul este echivalentul achitării obligaţiilor statului român faţă de 78 de parlamentari care au intrat în plus”.

Camera Deputaţilor nu va mai putea asigura plata sumei forfetare pentru deputaţi aferentă ultimelor trei luni din an, respectiv octombrie, noiembrie şi decembrie, bugetul alocat instituţiei pe anul în curs urmând a fi epuizat, au precizat, luni, pentru Mediafax, surse parlamentare.

Potrivit surselor respective, suma forfetară pentru ultimele trei luni ale anului 2013 se ridică la 14 milioane de lei, echivalentul a circa trei milioane de Euro, bani care însă nu se regăsesc în bugetul Camerei Deputaţilor.

Această sumă, de 14 milioane de lei, a fost solicitată, în vară, la rectificarea bugetară, însă nu a fost acordată, au relatat aceleaşi surse.

Sursele citate au mai arătat că situaţia actuală, în care Camera nu mai poate asigura plata sumei forfetare, a fost cauzată de faptul că parlamentarii au stat circa şase luni în plus la hotel.

Situaţia poate avea, potrivit aceloraşi surse, o singură rezolvare, care ar consta în acordarea unei rectificări pozitive a bugetului Camerei Deputaţilor în luna în curs sau în octombrie.

DailyBusiness
PNL a decis să îl susțină pe Nicușor Dan în turul doi al alegerilor prezidențiale
Spynews
Cum arată cel mai elegant oraș din Europa! Se află în Portugalia și are o frumusețe aparte
Bzi.ro
Câți ani are Ilinca, soția lui George Simion: Nimeni nu se aștepta la asta!
Fanatik.ro
Vești bune pentru clienții din România: magazinul cu produse de 5 lei la raft se extinde în țară
Capital.ro
FUGE George Simion? Cutremur total în România fix după alegeri: Este nevoit...
Playtech.ro
Ce poate face, de fapt, un preşedinte, în România? Planul lui George Simion dacă ajunge la conducerea ţării
DailyBusiness
Marcel Ciolacu: „Am ales ordinea și nu haosul. România trebuie să aibă un președinte care are deja o majoritate parlamentară”
Adevarul
Când și cum a fost racolată jucătoarea de tenis Alexandra Iordache de mafia pariurilor. Fostul său antrenor a dat totul în vileag
wowbiz.ro
Primul tur al alegerilor prezidențiale se poate contesta la CCR. Informații de ultimă oră
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Evz.ro
Rusia se implică în alegerile din România. Kremlinul exultă
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Statul ar putea rămâne fără bani pentru pensii. Avertismentul economiștilor
Cancan.ro
Alexia Eram şi iubi n-au pierdut deloc timpul pe litoral! S-au 'dezlănţuit' în mijlocul mulţimii! Atenţie, imagini interzise celor… singuri
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Marele actor de care România s-a despărțit în lacrimi. A fost cel mai îndrăgit. Nu poate fi uitat
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Traian Băsescu, despre varianta în care George Simion devine președintele României: "Ar fi groaznic"
Lia Olguta Vasilescu, prima reactie despre preluarea sefiei PSD, dupa demisia lui Marcel Ciolacu
MediaFlux
Poate fi învins George Simion în turul 2? Ce poate învăța Nicușor Dan de la Băsescu și Iohannis
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Legendarul Skype a încetat oficial să funcționeze: cum să salvezi chat-urile și fișierele