MAE: Românul găsit spânzurat în Republica Moldova a fost lăsat nesupravegheat în arest

Cetăţeanul român care s-a spânzurat în arestul poliţiei din Soroca a fost lăsat nesupravegheat timp de "câteva momente", a precizat, Ministerul de Externe, potrivit Mediafax.
Romania TV
24 sept. 2013, 16:06
MAE: Românul găsit spânzurat în Republica Moldova a fost lăsat nesupravegheat în arest

„Consulatul General al României de la Bălţi a fost informat de către autorităţile locale cu privire la cazul cetăţeanului român, care s-a sinucis, duminică, în sediul Comisariatului de Poliţie din Soroca. Conform datelor furnizate, cetăţeanul român a fost oprit de un echipaj al poliţiei rutiere din Soroca în cadrul unui control de rutină. Întrucât existau suspiciuni că se află în stare de ebrietate, acesta a fost transportat la spital în vederea recoltării probelor biologice”, se arată în răspunsul MAE.

Ulterior, tânărul a fost condus la secţia de poliţie pentru a i se întocmi dosar penal pentru „refuzul testării alcoolemiei, conducere în stare de ebrietate, ultragierea organelor de poliţie şi opunerea de rezistenţă unui organ al poliţiei, fiind chemat şi avocatul din oficiu, acesta ajungând după câteva minute”, potrivit sursei citate.

Autorităţile locale au informat Ministerul român de Externe că, la secţia de poliţie, bărbatul, originar din Bucureşti, a fost lăsat în arest „nesupravegheat pentru câteva momente, timp în care acesta s-a sinucis prin spânzurare”.

MAE precizează că reprezentanţi ai Consulatului General al României de la Bălţi s-au deplasat în oraşul Soroca pentru a obţine „clarificări” referitoare la decesul cetăţeanului român. Aceştia au purtat discuţii cu şeful Inspectoratului de Poliţie Soroca, cu ofiţerul de urmărire penală şi procurorul pe acest caz, care au prezentat contextul în care a avut loc incidentul. Totodată, a fost contactat medicul legist al Spitalului raional Soroca „A. Prisăcari”, care a realizat autopsia cadavrului şi a concluzionat că bărbatul a murit în urma spânzurării.

Un cetăţean român, în vârstă de 31 de ani, a fost găsit, duminică, strangulat în arest, în Republica Moldova, unde fusese dus după ce a condus băut, a refuzat să fie testat pentru alcoolemie şi a lovit un poliţist, relatează Unimedia.

Inspectorul operativ de serviciu al Poliţiei din Soroca l-a descoperit, duminică, pe român strangulat cu o maletă, de o bară a celulei. În urma examinării efectuate de către procurorul raionului Soroca şi de către medicul-legist, nu au fost depistate semne de moarte violentă, susţine sursa citată.

Bărbatul a fost oprit de poliţie, în noaptea de sâmbătă spre duminică, în oraşul Soroca, deoarece conducea neregulamentar.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Tragedie fără margini înainte de UTA – Dinamo. S-a aruncat de la etajul 7 și a murit
Capital.ro
Doliu în presa din România. O jurnalistă s-a aruncat de la etajul 7 și a murit. Ce mesaj a postat înainte: Dă-mi, Doamne…
Playtech.ro
Cum pot afla dacă un moştenitor este străin de moştenire: explicaţia specialiştilor în Drept
Adevarul
Cine erau tinerii morți în accidentul din Bacău. Urmau să anunțe de Crăciun că vor avea un copil
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Singurul român care l-a învins pe Anthony Joshua, dezgustat de meciul britanicului cu Jake Paul: ”Despre asta a fost vorba! Nimic altceva”
MediaFlux
România sare în aer! S-au anunțat prețurile gazelor în 2026
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet