A ajuns la tribunal pentru că nu a dat rest 0,06 dolari

Un taximetrist din Hong Kong a ajuns în instanţă pentru că nu i-a restituit unui client pentru călătorie nici mai mult nici mai puţin decât cincizeci de cenţi în monedă locală (aproximativ 0,06 dolari SUA).
Alina Costache
19 mai 2013, 08:26
A ajuns la tribunal pentru că nu a dat rest 0,06 dolari

Procesul său a durat şase luni şi s-a încheiat abia la sfârşitul acestei săptămâni, scrie Agerpres. Taximetristul a fost achitat, iar acuzaţia că a reţinut în mod ilegal cei 50 de cenţi HK nu a putut fi dovedită de avocaţii reclamantului.

Şoferul de taxi a spus că el însuşi încearcă să înţeleagă de ce-a fost dat în judecată, mai ales că respectivul client nu-i ceruse restul.

Călătoria, care a făcut obiectul procedurii, a avut loc în octombrie 2012 şi l-a costat pe reclamant circa 136,5 dolari HK (18 dolari SUA). Pasagerul a susţinut în instanţă că i-a dat şoferului 137 de dolari şi n-a primit rest. El nu i-a cerut acestuia restul de bani, dar, ulterior, a mers la poliţie şi l-a denunţat.

În Hong Kong este o practică încetăţenită ca şoferii de taxi să rotunjească suma călătoriei. Un reprezentant al Oficiului pentru taxiuri a declarat că întreaga afacere nu a fost decât o risipă inutilă din banii contribuabililor. 

SCANDALOS. Ce a făcut un britanic după ce a aflat că taximetristul e român

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultimele imagini cu femeia dispărută după o intervenție chirurgicală! Doi bărbați au târât-o pe jos
Fanatik.ro
Pleacă MM Stoica după ce Gigi Becali a pus antrenor român la FCSB? Managerul roș-albaștrilor a rupt tăcerea: „Eu ce să le fac?”
Capital.ro
Elena Udrea propune premier: Este nevoie de cineva care să nu fie doar politician ci să aibă habar de economie
Playtech.ro
Românii din străinătate au trimis sume record în România la începutul lui 2026. Din ce țară au venit cei mai mulți bani
Adevarul
TVA de 11% la locuințele noi. Proiectul care schimbă regulile în imobiliare și criteriul eliminatoriu pentru prima casă
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Dovada că Andreea Bălan și Petrișor Ruge nu mai colaborează! Imaginile care nu mint. Cu cine l-a înlocuit artista
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Tir făcut bucăți pe un drum din Republica Moldova. Doi români și-au pierdut viața în urma accidentului violent
iamsport.ro
Membrul Generației de Aur deschide Cutia Pandorei: ”În '94, unii au primit prime întregi, alții doar jumătate, nu a fost corect!”
MediaFlux
Isărescu recunoaște că BNR a intervenit pe piață, cumpărând valută: Nu am ținut cursul artificial și asta se vede din evoluția rezervelor
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi