A început bătălia pentru un miliard. S-a dat drumul la licitaţiile pentru drumuri VIDEO

Ministerul Dezvoltării şi Turismului a lansat în numai 3 zile o serie de licitaţii cu un cost astronomic: un miliard de lei. Este însă doar vârful aisbergului. În aceste zile statul scoate la bătaie lucrări de asfaltări şi construcţie de creşe în valoare de peste un miliard de euro.
Romania TV
05 mart. 2012, 15:45
A început bătălia pentru un miliard. S-a dat drumul la licitaţiile pentru drumuri VIDEO

În primele trei zile ale lunii martie, ministerul Dezvoltării şi Turismului a lansat şase licitaţii cu o valoare totală de 930 de milioane de lei. Licitaţiile vor avea loc luna viitoare, iar banii vor fi achitaţi de la bugetul de stat. Suma alocată va ajunge la firmele de construcţii declarate câştigătoare şi care se vor ocupa de reabilitarea unor drumuri din Covasna, Constanţa şi Tulcea şi de construirea unor grădiniţe în Dolj şi Gorj.

În judeţele Hunedoara, Caraş Severin şi Arad vor fi extinse reţelele de canalizare. În ultimele trei săptămâni au fost lansate licitaţii pentru reabilitarea unor drumuri judeţene în valoare de 1,5 miliarde de lei. Banii merg în Dolj, Alba, Neamţ, Botoşani, Gorj şi Olt.

Încă un miliard de lei va ajunge în buzunarele firmelor care vor moderniza şi extinde sistemele de canalizare din 17 judeţe. 350 de milioane de lei vor fi cheltuiţi pentru construcţia de grădiniţe şi creşe în 22 de judeţe. Cele mai mari sume vor ajunge in judetele Iaşi şi Neamţ, Buzău si Vrancea.

Valoarea totală a acestor lucrări de reabilitare de drumuri, de canalizări şi de construcţia de creşe este de 4 miliarde de lei fără TVA, adică peste un miliard de euro cu TVA inclus.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Româncă, strigăt de disperare, după ce soțul a plecat de acasă! Și-ar fi părăsit familia pentru un alt român, pe care îl consideră “Creatorul”
Fanatik.ro
Decizie radicală după CFR Cluj – Tromso 0-5! Au renunțat la transmisiunea meciului retur
Capital.ro
Ai încă buletinul vechi? Data după care nu îl vei mai putea folosi, chiar dacă este valabil
Playtech.ro
Schimbări pentru elevii care intră în clasa a IX-a. Mai mult timp pentru recapitulare și o materie nouă în locul dirigenției
Adevarul
„Ne-am îmbolnăvit toți”. Coșmarul unor români într-una dintre cele mai populare destinații din Albania: „Apa mirosea a canalizare”
wowbiz.ro
Detalii halucinante în cazul bărbatului găsit îngropat într-o curte din Botoșani! Marinel a fost înjunghiat în inimă, iar concubina lui se numără printre suspecți
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un băiat de 13 ani și-a pierdut viața după ce a mâncat o bucată de brânză contaminată cu E. coli
iamsport.ro
”Pe Nadia am întâlnit-o la mine acasă, era iubita lui Ștefan Bănică”. Brokerul fugar povestește reacția ”Zeiței” când i-a intrat în baie
MediaFlux
Următorul președinte al SUA. Secretul scos la iveală de Donald Trump
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România