A murit Rareş Diaconu, elevul olimpic din judeţul Vaslui. Era bolnav de cancer

Rareș Diaconu, elevul olimpic din Vaslui bolnav de cancer, pentru care până şi românii din străinătate s-au mobilizat, ajutând cu bani pentru operaţie, a murit într-un spital din Austria. Acesta nu a dorit ca lumea să afle faptul că este bolnav şi se luptă cu cancerul, însă colegii nu au putut rămâne indiferenţi.
Romania TV
24 iun. 2020, 19:00
A murit Rareş Diaconu, elevul olimpic din judeţul Vaslui. Era bolnav de cancer

Elevii au demarat o campanie de strângere fonduri, pentru a face rost de bani, o sumă foarte mare, care i-ar fi dat o şansă la supravieţuire. În ciuda tuturor eforturilor, Rareş a încetat din viaţă, într-un spital din Austria, unde se afla din luna martie. Trupul neînsuflețit al băiatului urmează să ajungă săptămâna aceasta acasă, urmând ca mai apoi să fie înmormântat în Negrești.

Citeşte şi: Condiţii de Evul Mediu în spitalele suport COVID din România. Pacienta: Cum oare este posibil să nu poţi face un duş

„Nu sunt nici vedetă, nici caz social, sunt un om iubit, care iubește la rândul lui, iar asta nu se va schimba! Ceea ce simt pentru toți cei care mă susțin depășește sentimentul de recunoștință sau de admirație… Simt că formăm o familie frumoasă și specială, care niciodată nu uită să zâmbească, să fie optimistă și curajoasă! Sunteți toți în gândul și în inima mea! Multă sănătate și fiți binecuvântați pentru tot binele făcut!”, era mesajul de mulţumire al lui Rareș, după valul de implicare al vasluienilor.

Colegii săi suferă enorm după aflarea veştii, iar directorul liceului unde învăţa băiatul nu a putut nici măcar să comenteze vestea, copleşit de emoţie

„Rareș s-a gândit foarte mult la colegii lui, ținea enorm la ei. Chiar dacă se simțea mai rău, nu lăsa să se vadă asta. Spunea mereu că e bine și arăta că e optimist. Ne întărea speranțele că va fi bine și parcă ne încuraja el pe noi. Părinții au vrut să-i menajeze pe copii și să se afle că Rareș nu mai e printre noi după ultima probă la BAC, dar între timp colegii au aflat. Nu ne vine să credem, cu toții speram că se va face bine, pentru că a luptat atâta timp și, cum vă spuneam, mereu ni se arăta optimist”, a declarat diriginta lui Rareș, citată de vremeanouă.ro.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Copil român, torturat până la moarte de mamă și iubit în Belgia! Trupul lui Raul a fost găsit într-o geantă
Fanatik.ro
Dezvăluiri din cazul tânărului care și-a dat foc în cabinetul stomatologic al tatălui său, din Capitală. Ce nu se știa despre intervenția de urgență: „Creează un moment de panică”
Capital.ro
UPDATE. Dezamăgire pentru maghiarii din Transilvania. Budapesta a negat anunțul: Nu ne asumăm acest rol dincolo de granițele Ungariei
Playtech.ro
Topul salariilor pe județe. Unde se câștigă cel mai bine în 2026
Adevarul
Ce vom afla din desecretizarea celor 5.000 de dosare despre anii '90. Miza declasificării a 100 de metri de istorie a României
wowbiz.ro
Nașa lui Armin Nicoară, implicată într-un accident în drum spre filmări: „Sunt lovită din spate!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Alba a sfârșit spulberat de tren! Cum au arătat ultimele clipe din viața sa și de ce nu ar fi reușit să se salveze
iamsport.ro
Nicu Ceaușescu a intervenit pentru un fotbalist acuzat că schimba valută în baie la Athenee Palace: ”Diliule la cap, așa prost sunt?”
MediaFlux
Luna Plină în Scorpion pe 1 Mai 2026. Cele trei zodii direct afectate
stirilekanald.ro
De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR