A murit Stirling Moss, o legendă a Formula 1

Este doliu în lumea sportului. Stirling Moss, legendă Formula 1, s-a stins din viață la vârsta de 90 de ani.  
Filip Stan
14 apr. 2020, 04:59
A murit Stirling Moss, o legendă a Formula 1

Stirling Moss nu a câștigat niciodată titlul mondial în Formula 1, însă a fost unul dintre cei mai buni, care și-a dedicat întreaga viață curselor de mașini.

Stirling Moss a debutat în această lume în 1948, când avea doar 19 ani. Londonezul a câștigat 212 curse din 529, iar în Formla 1, s-a impus în 16 din cele 66 de Grand Prix-uri la care a luat parte, între 1951-1961.

 

Potrivit BBC, Stirling Moss s-a retras din viața publică în ianuarie 2018 din cauza problemelor de sănătate pe care le avea. Moss a petrecut anterior 134 de zile în spital după ce a suferit o infecție toracică în timp ce a fost în vacanță în Singapore în decembrie 2016.

Jackie Stewart, de trei ori campion mondial F1, care a intrat în sport la scurt timp după retragerea lui Moss, în 1961, a declarat pentru BBC Radio 5 Live: „A mers ca un șofer de curse așa cum ar trebuia să meargă, a vorbit ca un șofer de curse, arăta ca un șofer de curse și el a stabilit un standard care cred că a fost de neegalat de când s-a retras”.

Stirling Moss a fost nevoit să se retragă din sport în 1962, după ce a avut parte de un accident la Goodwood care l-a lăsat în comă timp de o lună și parțial paralizat timp de șase luni.

DailyBusiness
CNN: Iranul vine cu o cerere nouă de a pune capăt războiului – ce i-ar putea aduce miliarde
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
„O să mori! Nu mai sta pe bancă!”. Toți doctorii i-au spus lui Mircea Lucescu înainte de Turcia – Romania să renunțe la antrenorat de urgență
Capital.ro
Premierul Ilie Bolojan anunță creșterea vârstei de pensionare: „Să se reducă situațiile în care te poți pensiona accelerat” (VIDEO)
Playtech.ro
Cu cât vând oierii mieii de Paşte în 2026: diferenţa de preţ faţă de supermarket
Adevarul
Dezamăgirea unui turist român după o vacanță în Istanbul: „Țeapa supremă. Am mâncat mai scump decât în Paris, Viena, Dubai”
wowbiz.ro
Anchetă după dispariția Melisei și Rebecăi! Oamenii legii vor să afle cum au ajuns cele două minore în pădure, având în vedere că distanța de la casele lor este destul de mare
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este eroul din Târnăveni, care le-a găsit pe Melisa și Rebeca în păd... Vezi mai mult
iamsport.ro
Un antrenor român important, interzis la națională: ”Niciodată!”
MediaFlux
Licitații pentru produsele din depozitul ANAF. Ceasuri, bijuterii sau mașini la prețuri mici
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj