A murit unul dintre geniile României. Anunţul trist făcut de Academia de Ştiinţe

A murit profesorul universitar Lucian Vinţan, membru al Academiei de Ştiinţe, anunţă instituţia într-un comunicat de presă.
Filip Stan
06 nov. 2019, 08:55
A murit unul dintre geniile României. Anunţul trist făcut de Academia de Ştiinţe

Doliu în România. Cel mai titrat profesor din domeniul calculatoarelor şi tehnologia informaţiei de la Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu (ULBS), Lucian Vinţan, membru al Academiei de Ştiinţe, a decedat, potrivit unui comunicat de presă al instituţiei remis, miercuri, AGERPRES.

„Comunitatea academică sibiană este azi mai săracă decât ieri, prin plecarea spre cele veşnice a lui Lucian. E greu să scriu şi să vorbesc la trecut despre el! A fost una dintre cele mai sclipitoare, iscoditoare şi tenace minţi în cercetarea ştiinţifică din Universitatea ‘Lucian Blaga’ din Sibiu. Personalitatea şi opera profesorului Vinţan au marcat atât destinele universităţii noastre, precum şi pe cele ale colegilor, studenţilor, colaboratorilor şi ale tuturor celor care l-au cunoscut”, a transmis rectorul ULBS, Ioan Bondrea.

Potrivit sursei citate, Lucian Vinţan, asistent în anii ’90, a pus bazele şcolii de calculatoare de la Sibiu, astăzi fiind cel mai titrat profesor din domeniul calculatoarelor şi tehnologia informaţiei. Puţini profesori şi-au urmat neabătut crezul pentru o carieră eminamente profesional-ştiinţifică, dar „profesoratura” a fost deviza de viaţă a profesorului Vinţan, fiind membru al Academiei de Ştiinţe Tehnice a României, cu recunoaştere naţională şi internaţională deplină.

Lucian Vinţan a primit mai multe distincţii, printre care şi Premiul „Tudor Tănăsescu al Academiei Române”, în 2005, pentru lucrarea intitulată „Simularea şi optimizarea arhitecturilor de calcul în aplicaţii practice”.

DailyBusiness
Propaganda comunistă prinde pe TikTok. 130 de milioane de vizualizări din doar 200 de postări
Spynews
Andreea Marin, despre cum și-a dat seama că suferă de depresie. Vedeta a făcut terapie
Fanatik.ro
Nicușor Dan a dat în judecată AEP după scandalul rambursărilor. Al doilea proces inițiat de președintele României în decurs de 5 luni
Capital.ro
Călin Georgescu se poate întoarce în forță. Greșeala care-l poate aduce iar la vârf: Nu fac decât să-l crească!
Playtech.ro
Interdicție de zbor până la 4 ani sau amendă de 20.000 de euro pentru pasagerii indisciplinați
Adevarul
Trump: „Suntem foarte aproape de un acord cu Ucraina”. Mesaj optimist de la Casa Albă privind finalizarea planului de pace
wowbiz.ro
Andreea Bălan a dat vestea bombă! Este știrea momentului în showbiz. Ea și Victor Cornea sunt în culmea fericirii
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
Momentul în care plafonul dintre parter și etajul 1 se prăbușește, în urma deflagrației de la blocul din Buftea. Ce se întâmplă cu victimele
iamsport.ro
A plecat de la PRO TV, s-a făcut pompier și a fost primul om care a intrat în ”iadul” de la Colectiv: ”Scria «Mami» pe telefon în timp ce suna”
MediaFlux
Sistemul antidrone în Delta Dunării, funcțional în curând. Anunțul șefului forțelor terestre NATO
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
Cum facem diferența între stres, burnout și sindromul de oboseală cronică