ACCIDENT GRAV la Sibiu: Un copil de 2 ani şi bunicul său au murit loviţi de tren VIDEO

Tragedie la Sibiu. Un copil de doi ani a murit alături de bunicul său în timp ce traversau o cale ferată. Cei doi se aflau în maşină, iar bărbatul nu s-a asigurat la trecerea cu calea ferată. Motorul i s-a oprit in momentul în care traversa, iar mecanicul locomotivei nu a putut evita impactul, informează adevarul.ro.
Romania TV
29 iun. 2012, 05:27
ACCIDENT GRAV la Sibiu: Un copil de 2 ani şi bunicul său au murit loviţi de tren VIDEO

Trenul care a izbit autoturismul venea de la Odorhei și mergea spre Sibiu. Mecanicul spune că avea aproximativ 75-80 de kilometri la oră, în condițiile în care limitarea de viteză pe porțiunea de drum respectivă era de 100 de kilometri la oră.

„La trecerea de nivel am dat semnale de atenție cu aproximativ 100 de metri, de unde am avut vizibilitate maximă, am văzut că se apropie o mașină, și cu toate că am dat semnale repetate s-a apropiat de calea ferată, a dat să încetinească, să oprească, și dintr-o dată a intrat, a crezut că are timp să treacă”, a povestit Mihai Bivolaru, mecanicul trenului.

Impactul a fost atât de puternic, încât copilul a zburat din mașină iar aceasta a fost târâtă pe șine aproximativ 100 de metri. „Am văzut un nor de praf și o mașină sub tren. Când am coborât, o femeie plângea pe aici, zicea că era copilul ei în mașină”, a povestit Florin Mechea, pasager în tren.

Șoferul, în vârstă de 57 de ani, avea o stână în apropiere și mergea după lapte. În mașină cu el se afla și nepoțelul lui, de doar 2 ani și jumătate.

Polițiștii spun că bărbatul este vinovat de producerea accidentului. Mai mult, acesta avea și permisul reținut de aproximativ 3 săptămâni, după ce a fost prins de polițiști băut la volan. „Conducătorul auto nu a respectat semnificația indicatorului Oprire la calea ferată, a pătruns peste calea ferată și a fost izbit de trenul care circula în zonă. Conducătorul auto avea permisul de conducere reținut în vederea anulării pentru conducerea unui autoturism pe drumurile publice sub influența băuturilor alcoolice”, a spus subcomisarul Constantin Crăciun, din cadrul Biroului Rutier Sibiu.

DailyBusiness
Banca Angliei este așteptată să mențină dobânda la 3,75%, în ciuda scumpirii petrolului și gazelor
Spynews
Cum arată curtea Mirelei Vaida. Frumoasa prezentatoare se bucură de o adevărată oază de liniște | GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Cel mai dur atac la adresa antrenorilor din SuperLiga. Marcel Pușcaș, opinie acidă despre „marea prostie a menajării fotbaliștilor”
Capital.ro
Topul salariilor din România s-a schimbat. Domeniul care rămâne lider pe piață
Playtech.ro
Cine trebuie să declare veniturile din străinătate și actele necesare. ANAF a început controalele, ce faci dacă ai primit decizie
Adevarul
Concursul pentru directorii de școli revine, dar nu va aduce liderii de care are nevoie educația
wowbiz.ro
El este militarul în vârstă de 26 de ani găsit mort în pădurea Babadag. Fusese dat dispărut
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este Luca, tânărul de 18 de ani care și-a pierdut viața în urma tragediei din Vrancea. Visa la o carieră în medicină
iamsport.ro
Zinedine Zidane, desființat după numirea la naționala Franței: ”Absolut nimic nu-l recomandă pentru acest post! Câștiga trei Ligi cu Zwolle?”
MediaFlux
Horoscop 29 iulie. Viața mai multor zodii se schimbă radical azi. Ghinionul bate la ușă pentru unii nativi
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România