Accident în Germania: Două trenuri s-au ciocnit frontal. Zece morţi şi peste 100 de răniţi FOTO şi VIDEO

Un accident feroviar grav s-a produs marţi dimineaţă în Germania, în Landul Bavaria. Cel puţin zece persoane au murit şi peste 100 au fost rănite în urma coliziunii frontale a două trenuri de pasageri, în landul Bavaria.
Romania TV
09 feb. 2016, 08:04
Accident în Germania: Două trenuri s-au ciocnit frontal. Zece morţi şi peste 100 de răniţi FOTO şi VIDEO

Update 19.30 Potrivit unui bilanţ actualizat, accidentul s-a soldat cu zece morţi şi peste 100 de răniţi. Un pasager este dat în continuare dispărut, iar 18 dintre răniți se află în stare gravă, a precizat poliția.

Angela Merkel s-a declarat șocată și a transmis condoleanțe familiilor victimelor. „Sunt încrezătoare că autoritățile responsabile vor face tot posibilul pentru a stabili cum s-a produs accidentul”, a precizat ea într-un comunicat.

Update 15:45 Viteza maximă de mers pe linia ferată în porţiunea de cale ferată unde s-a produs accidentul era de 100 km la oră. Cele două trenuri nu au redus viteza când au intrat în curbă

Update 15:42 Mai mulţi pasageri care au fost răniţi au rămas câteva ore prinşi între fiarele contorsionate ale vagoanelor strivite.

Update 14:36 Ministrul Dobrint a declarat că pompierii au ajuns la locul accidentului în numai 3 minute după ce au primit alarma

Update 14:30 Două din cele trei înregistratoare de bord ale celor două trenuri au fost recuperate de către echipele speciale, iar datele înregistrate de acestea urmează să fie analizate de specialişti

Update 14:15 Poliţia, serviciile de salvare şi mionistrul Transporturilor Alexander Dobrindt ţin conferinţă de presă

Update 13:38 Toate persoanele rănite au fost salvate de către echipele de intervenţie

Update 13: 33 Poliţia a anunţat că a scos dintre fiarele contorsionate încă o persoană moartă, bilanţul morţilor ridicându-se astfel la nouă. Două persoane sunt date dispărute


Update 13:32 Poliţia germană a anunţat că „toţi supravieţuitorii” accidentului „au fost salvaţi” din fiarele contorsionate şitransportaţi la spital pentru îngrijiri medicale.

Update 13:13 Voluntarii sunt aşteptaţi în centre medicale pentru a dona sânge. În spitale este cerere suplimentară de sânge pentru victimele accidentului, în special, în spitalele din Munchen.

Update 13:12 Ambele trenuri aveau viteză mare când au intrat în coliziune, au informat media germane

Update 13:08 Operatorul trenurilor a declarat că ambele trenuri au deraiat parţial şi s-au ciocnit când o parte din garniturile ambelor era răsturnată


Update12:20 Numărul morţilor a ajuns la 8, potrivit media locale. De asemenea, numărul persoanelor grav rănite a ajuns la aproximativ 50

Update 11:05 Trenurile implicate în coliziune aparţineau firmei private Meridian, care deţine mai multe trenuri de pasageri.

Update 10:43 Cel puţin 4 morţi şi aproximativ 150 de răniţi, potrivit publicaţiei germane Bild. Poliţia germană a precizat că 15 răniţi sunt în stare critică, iar 40 sunt în stare gravă. Răniţii aflaţi în stare critică au fost preluaţi de elicoptere, iar cei grav răniţi au fost preluaţi de ambulanţe.

Accidentul s-a produs în Bad Aibling, Bavaria, la ora locală 07:00. Mai mulţi pasageri au fost răniţi în urma coliziunii a două trenuri, potrivit porimelor informaţii. Nu se ştie cu exactitate care este numărul de persoane decedate. Potrivit Associated Press ar fi vorba de cel puţin doi morţi găsiţi până în prezent.

La locul tragediei au ajuns elicoptere de salvare pentru preluarea răniţilor. De asemenea, zeci de ambulanţe au fost trimise pentru a salva răniţii.

Poliţia a vorbit despre starea răniţilor, spunând că gravitatea traumatismelor şi rănilor suferite de aceştia este de la „uşoară la severă” şi a precizat că echipele de salvare încearcă să scoată mai multe victime prinse în fiarele contorsionate ale vagoanelor care s-au strivit în urma impactului frontal al celor două trenuri.

De asemenea, poliţia a informat că mai multe vagoane ale unuia dintre trenuri care a deraiat au sărit de pe şine şi s-au răsturnat în urma impactului cu celălalt tren.

Cele două trenuri s-au ciocnit în dreptul localităţii Bad Aibling, în apropiere de graniţa cu Austria. Cele două trenuri aparţin companiei germane Deutsche Bahn (DB). Ruta pe care s-a petrecut tragedia a fost închisă traficului.

„Acesta este cel mai mare accident feroviar petrecut recent în Germania, în această regiune”, a declarat purtătorul de cuvânt al Poliţiei, Stefan Sonntag, pentru agenţia Assocated Press.

DailyBusiness
AUR, anunţ de ultimă oră pentru susţinătorii săi: „Refuzăm să girăm o farsă. Suntem într-un punct mai grav decât în noiembrie”
Spynews
Ce mesaj a transmis Olivia Cucoș, după ce a fost eliminată de la Chefi la cuțite! Concurenta a făcut parte din echipa verde: ”M-a pus la încercare în fiecare zi”
Bzi.ro
Ce a putut să facă Andreea Bălan în traficul nebun din București! Vedeta şi-a desfăcut picioarele şi…
Fanatik.ro
Diferența uriașă de vârstă dintre Nicușor Dan și Mirabela Grădinaru. Președintele României este cu mult mai mare decât partenera sa
Capital.ro
Se pune stop la numerar. NU se mai retrag bani. Decizia oficială intră în vigoare începând cu luna iulie 2025
Playtech.ro
Românii care își distrug buletinele și pașapoartele pe TikTok riscă amendă. Ce spune legea despre acest trend periculos
DailyBusiness
Românii, „salahorii” Europei: Muncim cel mai mult, dar trăim cel mai puțin!
Adevarul
De la ordonanțe controversate la zboruri de lux: parcursul politic al lui Sorin Grindeanu, noul șef al PSD
wowbiz.ro
Ce maestru al fanteziilor e George Simion! Detaliul kinky neobservat din dormitorul lui și al Ilincăi
Spynews
Insula mică de lângă Mykonos de a cărei existență știu prea puțini turiști. E locul ideal pentru cei care vor să se bucure de vibe-ul Greciei autentice
Spynews
Fiica Danei Rogoz, Lia, împlinește astăzi 5 ani. Ce urare emoționantă i-a făcut actrița / FOTO
Evz.ro
Cele mai frumoase mesaje și urări de Sfinții Constantin și Elena. Câți români își serbează ziua
Ego.ro
Cine este și cum arată singura soră a lui Klaus Iohannis. Acum s-a aflat! FOTO
Prosport.ro
Ce a postat Mădălina Ghenea în ziua în care noua iubită a milionarului Grigor Dimitrov, fostul partener al româncei, a scris că adoră „fiecare centimetru” din el
kanald.ro
Doliu la Casa Regală Britanică! Un apropiat al lui Lady Diana a murit în urma unui atac de cord
Cancan.ro
Doliu la Casa Regală! A MURIT în urma unui atac de cord: 'Sunt devastată' 😢
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Doliu în lumea sportului. S-a stins un îndrăgit fotbalist: Suntem profund întristați
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Gimnasta campioană e însărcinată! Vedeta Survivor s-a afișat cu iubitul
stirilekanald.ro
"L-a ucis, tocat și gătit cu legume" Șeful unui restaurant din Franța și-a mărturisit crima șocantă, urmată de un ritual învățat în Nepal
AUR a decis soarta lui George Simion. Anuntul facut de prim-vicepresedintele AUR, Marius Lulea
MediaFlux
Obiceiuri și tradiții de Sfinții Constantin și Elena. Ce trebuie să respecte credincioșii
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
„Păpușa de fier” a lui Putin:„ Nimic nu poate fi făcut pașnic în România” (Video)