Accidentul aviatic din Egipt. Putin cere dosar penal pentru nerespectarea siguranţei transporturilor

Președintele Rusiei, Vladimir Putin, a ordonat ministrului rus pentru situații de urgență, Vladimir Pucikov, să trimită de urgență în Egipt, în acord cu partea egipteană, avioane ale ministerului pe care îl conduce pentru cercetări la locul unde s-a prăbușit aparatul Airbus-321 al companiei aviatice ruse "Kogalâmavia", în peninsula Sinai, a anunțat serviciul de presă al Kremlinului, citat de TASS, potrivit Agerpres. 
Filip Stan
31 oct. 2015, 11:09
Accidentul aviatic din Egipt. Putin cere dosar penal pentru nerespectarea siguranţei transporturilor

De asemenea, Putin a ordonat conducerii Ministerelor pentru Situații de Urgență și al Sănătății să organizeze în cel mai scurt timp activitatea pentru acordarea de sprijin rudelor celor decedați în catastrofa aviatică

La rândul său, Comitetul de Anchetă al Rusiei a deschis un dosar penal pe marginea catastrofei aviatice, acuzând încălcări ale regulilor de securitate și exploatare a transportului aerian.

Potrivit primelor informații, avionul Airbus-321 al companiei aviatice ruse „Kogalâmavia” s-a prăbușit la circa 100 de kilometri de orașul El-Arish, în nordul peninsulei Sinai. Potrivit postului de televiziune Al-Arabiya, avionul rus a fost distrus în totalitate.

Citeşte şi Avion rusesc, cu peste 200 de oameni la bord, prăbuşit în Egipt. Niciun supravieţuitor

Cu toate acestea, surse de informație din cadrul echipelor egiptene de salvare au declarat că au auzit gemete de sub rămășițele avionului, care „s-a rupt în două”. „Încercăm să ajungem la secțiunea avionului unde s-ar mai putea găsi pasageri în viață. Am auzit voci și sperăm să găsim supraviețuitori”, a declarat sursa de informație citată, potrivit RIA Novosti.

Aparatul Airbus-321 al companiei aviatice „Kogalâmavia”, care efectua cursa 9268 pe ruta Sharm el—Sheikh — Sankt Petersburg, a decolat de pe aeroportul egiptean sâmbătă la 6:21 (ora Moscovei) și peste 23 de minute a dispărut de pe ecranele radarelor. La bordul avionului se aflau 217 pasageri și 7 membri ai echipajului.

DailyBusiness
România poate deveni furnizor regional de kerosen pentru Europa
Spynews
Cântăreț celebru, arestat după ce o fată dezmembrată a fost găsită în portbagajul mașinii lui! Fanii sunt în stare de șoc
Fanatik.ro
Drama italianului adoptat de România: „Am avut şase colegi arestaţi! În țara mea nu m-a mai vrut nimeni!”
Capital.ro
România este în doliu. A murit unul dintre românii care au scris istorie: S-a mutat între coperțile infinite
Playtech.ro
O nouă zi liberă pentru români în luna mai. Propunerea a fost înregistrată în Parlament
Adevarul
„Operațiunea Amurg”: Se pregătește o lovitură de stat împotriva lui Putin?
wowbiz.ro
Valentin Sanfira vine cu o „replică” zguduitoare. Ce a apărut pe pagina artistului la scurt timp după ce Codruța a vorbit despre divorț : „Mă știu curat și drept”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un curier aflat pe scuter a fost izbit din plin de o mașină, pe Bulevardul Pipera din București. Victima a ajuns de urgență la spital
iamsport.ro
Momentul care i-a rupt sufletul în două Nadiei Comăneci: ”Dacă ar fi știut mama, ar fi intrat într-o panică de nedescris” 
MediaFlux
Cine este și cum arată fosta soție a noului premier al Ungariei. Péter Magyar a fost căsătorit cu o femeie superbă!
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj