Accuweather anunţă apocalipsa în România. Vin 11 zile de mega-caniculă şi radiaţii, avertisment de la ANM

România va experimenta temperaturi extreme în următoarele zile. Conform prognozei meteorologice Accuweather, ne așteaptă 11 zile de mega-caniculă, cu temperaturi ce vor depăși frecvent 40 de grade Celsius!
Filip Stan
06 iul. 2024, 13:08
Accuweather anunţă apocalipsa în România. Vin 11 zile de mega-caniculă şi radiaţii, avertisment de la ANM

Accuweather anunţă apocalipsa în România. În București, termometrele vor indica valori de până la 42 de grade Celsius, iar riscul de radiații UV va fi extrem de ridicat. Este recomandat ca locuitorii să evite ieșirile în orele amiezii pentru a se proteja de efectele negative ale căldurii excesive.

În luna iulie, Capitala va fi lovită de un val de căldură intensă, scrie Cancan. Începând cu prima săptămână, temperaturile vor urca treptat, atingând punctul maxim pe 14 iulie, când se așteaptă 42 de grade Celsius. După 18 iulie, se prognozează o ușoară răcire și apariția ploilor, cu temperaturi diurne de aproximativ 30 de grade și valori nocturne de 19-20 de grade Celsius.

Citeşte şi: Şoc termic după furtunile violente, cupola de foc acoperă iar România. Hărţile meteo arată iar temperaturi de disconfort termic

Duminică, 7 iulie, indicele UV va atinge nivelul maxim de 10, ceea ce reprezintă un risc major pentru sănătatea pielii. Oamenii sunt sfătuiți să rămână în interior, mai ales în orele prânzului, când temperatura va fi de 36 de grade Celsius. Chiar dacă această valoare nu este cea mai ridicată din perioada de caniculă, riscul de radiații UV va fi foarte crescut.

Pentru cei care caută un refugiu de la căldura extremă, muntele poate fi o opțiune excelentă. Conform ANM, temperaturile în zonele montane vor oscila între 14 și 24 de grade Celsius în prima săptămână a lunii iulie, scăzând la 14-15 grade Celsius pe 3 iulie și revenind la 22 de grade Celsius pe 8 iulie. Nopțile vor fi mai răcoroase, cu temperaturi între 8 și 13 grade Celsius . Probabilitatea de instabilitate atmosferică va fi mai mare între 2-5 iulie și după 10 iulie.

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
O tânără din Bacău, găsită decedată, lângă o șină de cale ferată. Ar fi fost ucisă aseară. Autorul este în continuare căutat
Fanatik.ro
Contracte publice cu dedicație la Romsilva. Schema prin care banii publici ajungeau la specialiștii în consultanță
Capital.ro
Metoda prin care Călin Georgescu i-a păcălit pe români. A cucerit jumătate de țară
Playtech.ro
Cât se lasă jumările la foc ca să iasă crocante, dar moi în interior
Adevarul
România în fața unor crize profunde: „Am luat un medicament de răceală, deși pacientul are cancer avansat”
wowbiz.ro
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Un nou magazin cu preţuri mici se deschide. 1.500 de produse sub 5 lei
kanald.ro
Ea este Violeta, tânăra cu chip de înger care a murit la doar 20 de ani într-un mod GROAZNIC! Mama fetei își strigă acum durerea pentru copilul mult iubit, pe care l-a pierdut când nu s-ar fi așteptat vreodată: „Erai fericită că ți-ai luat permisul. Mi-ai
iamsport.ro
Cariera ”celui mai bun” fotbalist român, afectată după ce ”s-a îmbolnăvit din cauza femeilor” la Mondial! Dezvăluiri incredibile: ”Fiecare avea la dispoziție 22 de manechine”
MediaFlux
Ce se întâmplă cu pensiile de anul viitor. Bani în plus, acordați în două tranșe
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume