Această categorie de români va primi taxele înapoi. Anunțul făcut de Dacian Cioloș

Vești bune pentru românii amendați pe nedrept. Dacian Cioloș a declarat că românii care au completat greșit formularul de intrare în țară, vor primi înapoi valoarea amenzii pe care au achitat-o.
Alina Costache
01 feb. 2022, 16:05
Această categorie de români va primi taxele înapoi. Anunțul făcut de Dacian Cioloș

Această categorie de români va primi taxele înapoi. Iniţiativa legislativă a fost depusă marți, 1 februarie, la Camera Deputaţilor.

Această categorie de români va primi taxele înapoi. Anunțul făcut de Dacian Cioloș

Dacian Cioloş a anunțat că în prima zi a sesiunii parlamentare, marţi, parlamentarii USR vor depune o propunere legislativă prin care românii care au fost amendaţi pe nedrept, după ce au completat formularul electronic de intrare în ţară (PLF) să li se restituie valoarea amenzii. USR vrea să facă mai multe schimbări ale procedurii, astfel încât datele de înregistrare, prin aceste formulare, să fie menţinute pe o durata mai lungă, de până la şase luni.

”Unii dintre ei nu au completat formularul pentru că nu au fost informaţi la timp că este obligatoriu să îl completeze, dar la fel s-au trezit direct cu amenzi”, a spus preşedintele USR, Dacian Cioloș.

Cioloș spune că europarlamentarul Vlad Gheorghe, împreună cu deputaţii Silviu Dehelean şi Stelian Ion, au decis să formuleze o iniţiativă legislativă, care va fi depusă mâine la Camera Deputaţilor, prin care cei care au fost amendaţi pe nedrept să li se restituie valoarea amenzii pe care au plătit-o.

Citește și: Jaf armat la o cafenea din Suceava. Vânzătoare amenințată cu pistolul de un tânăr care a golit de bani casa de marcat
 

„Anulăm amenzile PLF şi returnăm banii deja plătiţi. Am iniţiat textul legii în colaborare cu colegii mei – parlamentarii USR Stelian Ion şi Silviu Dehelean – care o vor şi depune în Camera Deputaţilor.

Demersul nostru va repara o situaţie absurdă pe care PSD-PNL-UDMR a creat-o şi pe care autorităţile se fac că n-o văd şi n-o înţeleg. Românii n-au fost informaţi din timp cu privire necesitatea completării formularului la intrarea în ţară. S-au trezit direct cu amenzile DSP acasă”, a anunţat pe 19 ianuarie, Vlad Gheorghe.

USR vrea să vină ”cu nişte modificări ale procedurii aşa încât datele de înregistrare, prin aceste formulare, să fie menţinute pe o durata mai lungă, de până la şase luni, pentru că eventuale contestaţii care vin ulterior să poată să fie verificate”.

Citește și: Nicuşor Dan cere din nou ajutorul autorităţilor naţionale în subvenţionarea gigacaloriei: „Altfel nu o să avem bani pentru investiţii şi alte lucruri de care Bucureştiul are nevoie”
 

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Ce s-ar putea alege de proprietățile deținute de Răzvan Raț în Ucraina: ”Nu mai dau rușii drumul la Donbas”
Capital.ro
Vladimir Putin este îndrăgostit. Liderul rus și-a recunoscut public sentimentele: DA!
Playtech.ro
Veste de ultimă oră de la meteo! Se schimbă vremea complet: anunţul va supăra mulţi români
Adevarul
Ce îl așteaptă pe Zelenski în scenariul cel mai negru pentru Ucraina
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ei sunt Diana și George, cei doi soți care au murit în accidentul cumplit de la Bacău! Femeia de 25 de ani era însărcinată
iamsport.ro
A fost bairam! Supărarea ține puțin în Oltenia: jucătorii au aruncat cu bani în lăutari după eșecul din Conference League
MediaFlux
Bolojan și-a pus oamenii în funcții cheie. Ce vrea să facă în justiția din România
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet