Acord istoric privind numele Macedoniei

Atena şi Skopje au ajuns marţi la un ''acord'' istoric cu privire la numele Macedoniei, a anunţat premierul grec Alexis Tsipras.
Nicu Stan
13 iun. 2018, 05:55
Acord istoric privind numele Macedoniei

După o dispută de 27 de ani, acest acord ar putea debloca aderarea Macedoniei la UE şi NATO.

„Am veşti bune: cu puţin timp în urmă am ajuns la un acord cu prim-ministrul Fostei Republici Iugoslave a Macedoniei pe o chestiune care a fost în mintea noastră de mulţi ani”, i-a spus Tsipras preşedintelui grec Prokopis Pavlopoulos în timpul unei întâlniri televizate marţi după-amiază, potrivit Agerpres.

„Avem un acord, un acord bun care acoperă toate condiţiile impuse de Grecia”, a declarat Tsipras la finalul unei discuţii telefonice cu omologul său macedonean Zoran Zaev. Micul stat vecin va avea un „nume compus” cu o referire geografică, a adăugat el, fără a oferi detalii suplimentare. Totuşi, mass-media elene şi macedonene acreditează denumirea „Republica Macedoniei de Nord”, potrivit Agerpres.

„Există un acord, el îndeplineşte toate condiţiile” puse de Grecia, declarase anterior pentru agenţia de presă oficială greacă Ana o sursă guvernamentală elenă.

DailyBusiness
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Spynews
Simona Sensual, chemată la parchet! Ce i s-a întâmplat fostei asistente TV
Fanatik.ro
Gigi Becali a reacționat după ultimele declarații ale ministrului Miruță: „Îi caut numărul ca să-l felicit. Ei nu sunt club de fotbal, sunt unitate militară”. Dezvăluiri despre chiria din Ghencea: „Dublu”. Exclusiv
Capital.ro
Călin Georgescu își lansează propriul partid? Tribunalul București a admis înregistrarea unei noi formațiuni politice
Playtech.ro
Poţi cumpăra ani de pensie în Germania? Cum poţi ieşi mai devreme din câmpul muncii
Adevarul
Războiul din Iran lovește în investițiile românilor din Dubai. Economist: „E un avertisment că anumite lucruri s-ar putea întâmpla”
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Două mașini s-au izbit violent într-un cartier din Ploiești. O tânără de 19 ani și-a pierdut viața în ciuda eforturilor salvatorilor
iamsport.ro
Milionarul român anunță că va investi din nou la o echipă de tradiție din SuperLiga: ”Am vorbit cu ei, voi reveni în perioada următoare cel mai probabil”
MediaFlux
Război în Orientul Mijlociu: Armata israeliană, lovituri în Teheran și Beirut. Invazie terestră în Liban. Iranul continuă atacurile asupra aliaților SUA
stirilekanald.ro
VIDEO 28 de elevi din Focșani și profesoarele lor, blocați în Dubai după închiderea spațiului aerian
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj