Acţiunile europene au închis în scădere

Acţiunile marilor companii europene au încheiat tranzacţiile de luni în scădere, din cauza temerilor că preţul mare al petrolului poate afecta economia mondială, dar şi a îngrijorării investitorilor legată de criza din Grecia, transmite Reuters.
Romania TV
27 feb. 2012, 20:10
Acţiunile europene au închis în scădere

Indicele pan-European FTSEurofirst 300 a coborât cu 0,3%, după un declin de până la 1,2% înregistrat în a doua parte a şedinţei.

„Indicii au atins niveluri la care există potenţial pentru corecţii tehnice, dar nu există panică, iar trendul pe termen mediu rămâne pozitiv”, a declarat Jerome Vinerier, analist la compania IG Marketis în Paris.

Acţiunile BP au urcat cu 1,2%, iar Telecom Italia cu 2,8%, dar titlurile Societe Generale au pierdut 3% şi Banco Popolare 4,4%.

Pe alte pieţe europene, indicele londonez FTSE 100 a scăzut cu 0,33%, DAX al bursei din Frankfurt cu 0,22%, iar CAC 40 al bursei din Paris cu 0,74%.

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Florin Salam, dans incendiar cu Floricica Dansatoarea! Puțini știu ce relație este între ei, de fapt
Fanatik.ro
Surpriză! Cine vine antrenor la FCSB? MM Stoica: “L-am sunat deja!” Ce spune de Șumudică și Reghecampf
Capital.ro
Decizia care o va înfuria pe Elena Udrea. Fosta sa mână dreaptă, pe un post-cheie în România. Mărturia ei a condamnat-o pe Udrea
Playtech.ro
Cum se calculează penalitățile de întârziere la facturi. Ce trebuie să știi ca să nu plătești mai mult
Adevarul
Pariul riscant al PSD: Moțiune de cenzură sau anticipate? De ce Nicușor Dan ar putea bloca planul social-democraților
wowbiz.ro
Andreea Bălan și Victor Cornea s-au căsătorit! Imagini emoționante de la cununia civilă a vedetei
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Calendar ortodox pentru 22 aprilie 2026. Ce NU trebuie să facă creștinii pentru a se feri de boli și necazuri
iamsport.ro
Radu Banciu a numit antrenorul român din străinătate care ar fi fost o soluție mai bună decât Gică Hagi: ”Are stofă”
MediaFlux
Raed Arafat, pus sub acuzare într-un dosar al Parchetului Militar! Ce acuzații i se aduc șefului DSU
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara