Actor celebru din serialul Fauda, rănit grav în luptele din Fâşia Gaza. Acesta îndeplinea serviciul de rezervă în cadrul corpului de geniu al armatei israeliene

Idan Amedi, cunoscut pentru rolul lui Sagi din serialul Fauda, a suferit o intervenție chirurgicală după ce a fost rănit grav în timpul luptelor din Fâșia Gaza. Tatăl acestuia a confirmat informațiile, precizând că viața fiului său nu este în pericol.
Filip Stan
09 ian. 2024, 13:51
Actor celebru din serialul Fauda, rănit grav în luptele din Fâşia Gaza. Acesta îndeplinea serviciul de rezervă în cadrul corpului de geniu al armatei israeliene
Actorul celebru din serialul Fauda, rănit grav în luptele din Fâşia Gaza. Acesta îndeplinea serviciul de rezervă în cadrul corpului de geniu al armatei israeliene

Actorul celebru din serialul Fauda, rănit grav în luptele din Fâşia Gaza. De asemenea, verișoara lui Idan Amedi, Ayelet, a făcut apel pe Instagram la publicul israelian să se roage pentru recuperarea lui Idan ben Tova (numele ebraic al actorului). „Se poate spune cu prudență că este în afara oricărui pericol vital. Adică, oamenii care ajung în condiții similare cu el, de cele mai multe ori reușesc să supraviețuiască unor astfel de răni”, a relatat un reporter de la Channel 12, citat de Times of Israel.

Citeşte şi: Lior Raz, starul din serialul „Fauda”, prins sub bombele Hamas. Actorul încerca să salveze civili în oraşul Sderot

În vârstă de 35 de ani, Idan Amedi a fost rănit în timp ce îndeplinea serviciul de rezervă în cadrul corpului de geniu. Într-un mesaj transmis săptămâna trecută, când s-au împlinit trei luni de la izbucnirea războiului dintre Israel și Hamas, acersta spunea că el și colegii lui continuă să distrugă „locațiile de rachete cu rază scurtă de acțiune, locurile de lansare și facilitățile de comandă ale organizației teroriste Hamas”.

„Mă alătur fraților mei rezerviști și fac apel la politicieni, la toate mijloacele de informare în masă și la toată lumea: oricine nu are ceva bun de spus, pur și simplu să își închidă gura. Poporul din Israel trăiește”, a trasmis Idan Amedi.

Citeşte şi: Se dau lupte grele! Un membru din echipa serialului „Fauda” a fost ucis în Gaza

Idan Amedi este cunoscut pentru rolul pentru care l-a avut în serialul de succes Fauda, disponibil pe Netflix, în care a dat viață personajului Sagi, soldat de profesie în trupele speciale israeliene.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
“Îi dau 1 million de euro lui Rădoi să rămână la FCSB!”. Gigi Becali a dezvăluit culisele mega ofertei primită de antrenor din Golf 
Capital.ro
Probleme cu cartea electronică de identitate. Românii care s-au trezit blocați după și-au făcut buletin cu cip
Playtech.ro
Nou standard în construcții. Locuințele și clădirile comerciale noi din România, obligate să își producă energia, conform unei directive europene
Adevarul
Punctul sensibil al lui Putin. Ce ar putea determina Moscova să pună capăt războiului
wowbiz.ro
Codruța Filip, „săgeată” pentru Valentin Sanfira? Mesajul cu subînțeles postat de artistă după ce a confirmat divorțul: „Nimeni nu joacă mai bine rolul de victimă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O familie și-a găsit sfârșitul după ce a mâncat același mic-dejun. Cum s-a petrecut tragedia
iamsport.ro
Bombă! Recep Erdogan a sunat în vestiar imediat după Turcia - România 1-0 și a transmis un singur mesaj
MediaFlux
Românii vor fi concediați, chiar de Paște! Anunțul lui Bolojan
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj