Admitere liceu 2021. Elita liceelor din ţară. Care sunt cele mai bune unităţi de învăţământ din ţară, după media de la examen

După notele de la examenul de la Bacalaureat a aprătut o nouă ierarhie a liceelor de top din ţară. Trei colegii naționale din București completează lista celor 10 unităţi de învăţământ de elită, unde bsolvenţii claselor a VIII-a.
Filip Stan
06 iul. 2021, 17:30
Admitere liceu 2021. Elita liceelor din ţară. Care sunt cele mai bune unităţi de învăţământ din ţară, după media de la examen

Admitere liceu 2021. Pe primul loc după media notelor este Colegiul Național din Iași, cu media 9,34, urmat de Colegiul Sava din Capitală, potrivit platformei bacplus.ro.

Admitere liceu 2021. Elita liceelor din ţară. Care sunt cele mai bune unităţi de învăţământ din ţară, după media de la examen

Clasamentul primelor 10 licee, în funcţie de media obţinută la Balacaurareat 2021:

-Colegiul Național Iași – media 9,34 – 141 de candidați
-Colegiul Național “Sfântul Sava”, București – 9,25 – 233 de candidați
-Colegiul Național “Emil Racoviță”, Cluj-Napoca – 9,25 – 82 de candidați
-Colegiul Național “Andrei Șaguna”, Brașov – 9,21 – 169 de candidați
-Colegiul Național “Costache Negruzzi”, Iași – 9,19 – 152 de candidați
-Colegiul Național “Gheorghe Lazăr”, București – 9,17 – 281 de candidați
-Colegiul Național de Informatică “Tudor Vianu”, Bucureşti – 9,17 – 287 de candidați
-Colegiul Național “Vasile Alecsandri”, Galați – 9,17 – 208 candidați
-Colegiul Național “B. P. Hasdeu”, Buzău – 9,11 – 307 candidați
-Colegiul Național “Preparandia – Dimitrie Tichindeal”, Arad – 9,11 – 95 de candidați

La Bacalaureat 2021 au participat cei mai puțini candidați din 2014 încoace, doar 133.633 de absolvenți.

Liceele pentru care cererea depăşeşte oferta ar putea organiza examen de admitere înaintea Evaluării Naţionale, iar Bacalaureatul va fi generalizat, indiferent de rută, conform proiectului „România Educată”, care propune reducerea analfabetismului funcţional de la 44% la 20% până în 2030.

„Să dăm posibilitatea acestor licee să aibă acest examen, existând obligativitatea ca examenul de Evaluare Naţională să fie dat după”, spune Deca.

De asemenea, Ligia Deca spune că examenul de Bacalaureat ar trebui să fie generalizat, pe model Pisa, unic la nivel naţional, care să testeze competenţele elevilor, indiferent de ruta parcursă, pe care îl pot susţine şi elevii de la şcoala profesională de trei ani: „Nu ne dorim o mie de variaţii ale Bacalaureatului”.

„România educată” mai prevede că, dacă o primărie nu mai poate administra o şcoală, unitatea de învăţământ să fie transferată în administrarea consiliului judeţean.

În cadrul Proiectului „România Educată” sunt incluse mai multe ţinte, care vizează, printre altele, scăderea ratei de părăsire timpurie a şcolii, până la un nivel de cel mult 10%, şi reducerea cu minimum 50% a prezentei rate de analfabetism funcţional, astfel încât, la orizontul anului 2030, să ajungă la cel mult 20%.

Citeşte şi: Admitere liceu 2021. Mai multe inspectorate şcolare au publicat broșura cu locurile la liceu şi şcolile profesionale. Ce trebuie să ştie toţi absolvenţii claselor a VIII-a
 

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Panică în Dubai! O dronă a lovit un zgârie-nori. Imagini terifiante
Fanatik.ro
Sorana Cîrstea, apariție de senzație după despărțirea de fiul lui Ion Țiriac. Apare rar în această ipostază
Capital.ro
Statul îți ia proprietatea. Nu se poate face nimic. Proprietarii își pierd dreptul asupra propriilor bunuri
Playtech.ro
Cât timp lucrează efectiv un parlamentar. Tot ce trebuie să ştii despre funcţia din Parlament
Adevarul
Porci mistreți cu grăsime „albastru neon”. Ce suspectează cercetătorii și de ce carnea acestora nu trebuie consumată
wowbiz.ro
Motivul pentru care colegii din trupa Holograf nu își vor lua rămas-bun de la Mugurel Vrabete! Gestul emoționant pe care l-a făcut soția lui Romeo Dediu la priveghi | EXCLUSIV
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Durere fără margini în Constanța. O fetiță de 5 ani și-a pierdut viața după ce casa în care se afla a fost cuprinsă de foc. Mama și fratele ei sunt în stare gravă
iamsport.ro
Radu Banciu, concediat de patronul milionar: ”Nu ne mai plătea de luni de zile și am făcut o grevă! M-a sunat și m-a dat afară, am plecat fără niciun regret”
MediaFlux
Stare de criză declarată în România după războiul din Orientul Mijlociu. Ministrul Energiei cere prețuri maxime la carburanți
stirilekanald.ro
Adio, albastru de Voroneț? Când se găsesc bani pentru restaurarea picturii exterioare de la celebra mănăstire din patrimoniul UNESCO?
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj