Cum te simți când ceri, cu argumente, aproape un milion de euro și nu primești nimic? Răspunsul îl poate da actorul Adrian Văncică (49 de ani), cunoscut în special pentru rolul Celentano din serialul de comedie ”Las Fierbinți”.
Nemulțumit de banii primiți de la Centrul Român pentru Administrarea Drepturilor Artiștilor Interpreți (CREDIDAM), Văncică s-a adresat instanței, în 2016.
Actorul a cerut 4.050.000 de lei, adică undeva la 900.000 de euro, susținând că a încasat, în perioada 2010-2016, doar 30.000 de euro pentru aparițiile sale, iar pentru 2010-2011 CREDIDAM nu i-a plătit nimic.
După zece ani, judecătorii au decis însă în defavoarea celui care se numără printre cei mai apreciați actori autohtoni ai ultimilor 20 de ani.
”Respinge, ca neîntemeiată, cererea având ca obiect obligarea pârâtei la plata diferenţei de remuneraţie pentru perioada 22.08.2013 -23.08.2016, pentru sursele de colectare externe şi pentru sursele de colectare interne supuse gestiunii colective obligatorii”, s-a menționat în decizia instanței de judecată.
În urma unui demers similar, actorul Toma Cuzin, care interpretează rolul Firicel în același serial difuzat de ProTV, a avut câștig de cauză, obținând de la CREDIDAM peste două milioane de lei.
CREDIDAM este o asociație non-profit înființată în 1996, care are drept scop colectarea si repartizarea banilor cuveniți artiștilor interpreți români și străini, bani proveniți din difuzarea înregistrărilor comerciale de către posturile radio și TV, operatorii de cablu, cinematografe, hoteluri, restaurante, discoteci, organizatori de evenimente etc. CREDIDAM este singura organizație de gestiune colectivă pentru drepturile artiștilor interpreți din România care are relații cu organisme similare din străinătate, având încheiate 39 de acorduri bilaterale operaționale cu țări precum Austria, Belgia, Canada, Danemarca, Elveția, SUA, Spania, Marea Britanie, Franța și Olanda.