AEP: Numărul românilor cu drept de vot la alegerile prezidenţiale se ridică la 18,3 milioane

Autoritatea Eelectorală Permanentă (AEP) a prezentat, luni, date privind numărul românilor cu drept de vot la alegerile prezidenţiale din această toamnă.
Filip Stan
15 sept. 2014, 10:14
AEP: Numărul românilor cu drept de vot la alegerile prezidenţiale se ridică la 18,3 milioane

Potrivit unui comunicat de presă transmis de instituţie, „listele electorale permanente se întocmesc pe localități și cuprind toți cetățenii cu drept de vot care domiciliază în localitatea pentru care ele au fost întocmite, potrivit mențiunilor din actele de identitate emise de statul român. Datele limită pentru tipărirea copiilor de pe listele electorale pentru alegerile prezidențiale din acest an sunt 31 octombrie, respectiv 14 noiembrie 2014”.

ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014. Ce salarii au prezidenţiabilii. Cât câştigă Ponta, Macovei, Iohannis, Udrea, Ghişe

Potrivit AEP, numărul total al cetăţenilor cu drept de vot este de circa 18,3 milioane, cu câteva diferenţe între cele două tururi ale scrutinului.

Astfel, faţă de anul trecut, s-a înregistrat o scădere a numărului total de alegători cu 22.556 pentru 2 noiembrie și 22.559 pentru 16 noiembrie.

„Față de ultima informare publică realizată de Autoritatea Electorală Permanentă pe această temă, s-a înregistrat o scădere a numărului total de alegători cu 22.556 pentru 2 noiembrie și 22.559 pentru 16 noiembrie (18.336.254 cetățeni români cu drept de vot la data de 18 august 2014 vs. 18.313.698 cetățeni români cu drept de vot la data de 12.09.2014 pentru 2 noiembrie, respectiv 18.344.071 cetățeni români cu drept de vot la data de 18 august vs. 18.321.512 cetățeni români cu drept de vot la data de 12.09.2014 pentru 16 noiembrie).

ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014: Un prezidenţiabil senzaţional are DATORII de aproape 12 milioane de lei

În ceea ce privește numărul cetățenilor români cu drept de vot care au domiciliul în străinătate, potrivit datelor furnizate de Direcția Generală de Pașapoarte la data de 15 septembrie 2014, pentru data de 2 noiembrie numărul este 530.158, iar pentru data de 16 noiembrie, 530.532.

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Specialiștii au simulat parcursul Universității Craiova în Europa! În ce competiție o văd pe campioana României în acest sezon
Capital.ro
Miliarde în joc: piața ambalajelor inteligente și expansiunea care nu se vede la raft
Playtech.ro
Cât costă o zi la mare pe litoralul românesc în iunie 2026. Prețurile la șezlonguri, cafea și bere în Mamaia, Constanța și Eforie
Adevarul
România rămâne campioana inflației în UE, cu un nivel de aproape trei ori peste media europeană. „Economia refuză să acorde girul acestor venituri”
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un român din Italia și-a pierdut viața pe loc, după ce s-a izbit cu scuterul de un TIR. Cum s-a produs tragedia
iamsport.ro
Nicu Gheară, spaima fotbalului românesc? Momentul în care ”i-a înghețat” pe Gigi Becali și Dumitru Dragomir: ”Le era frică!”
MediaFlux
Pensie mai mică pentru mii de români. Ce se schimbă la recalculare
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?