Agresiunea familiei de romi expulzate din Franţa în Kosovo a fost o dispută familială

Agresiunea de duminică din Kosovo împotriva familiei tinerei Leonarda Dibrani, adolescenta romă expulzată din Franţa la începutul lui octombrie, are legătură cu o dispută conjugală, a afirmat un oficial din cadrul poliţiei kosovare.
Romania TV
21 oct. 2013, 05:45
Agresiunea familiei de romi expulzate din Franţa în Kosovo a fost o dispută familială

„Incidentul a avut loc între două familii, Dibrani şi Bislimi. S-a dovedit că Bislimi a fost soţul lui Xhemaili Dibrani în urmă cu 25 de ani şi presupunem că aceasta a stat la originea incidentului”, a declarat presei, duminică seara, la Kosovska Mitroviţa, căpitanul Ahmet Gjosha.”Tratăm acest caz foarte serios. O anchetă a fost deschisă cu participarea unui procuror”, a subliniat el. Gjosha a adăugat că familia Bislimi a fost repatriată din Elveţia în urmă cu patru luni.

Poliţistul a precizat că patru persoane au fost reţinut în urma acestui incident care, potrivit primelor elemente ale anchetei, nu ar avea legătură cu expulzarea familiei Dibrani din Franţa.

Familia Leonardei Dibrani, tatăl său Resat, în vârstă de 47 de ani, mama sa Xhemaili, în vârstă de 41 de ani, şi cei cinci fraţi şi surori ieşiseră la plimbare în Kosovska Mitroviţa, în nordul Kosovo, când s-a produs incidentul.

Xhemaili „a fost pălmuită şi a fost spitalizată, în timp ce copiii, traumatizaţi, se află într-un comisariat de poliţie”, a declarat o sursă din cadrul poliţiei pentru AFP.

Preşedintele francez François Hollande i-a oferit Leonardei Dibrani posibilitatea de a se întoarce în Franţa singură, pentru a-şi continua studiile. Ea a respins însă această ofertă, asigurând că nu vrea să se întoarcă în Franţa fără familia sa.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
Cât a costat campania electorală de la Buzău. Ce sumă a plătit Marcel Ciolacu unei firme fără activitate economică
Capital.ro
Se folosesc de Călin Georgescu. O nouă înșelătorie profită de fostul candidat. Oamenii cad imediat în plasă
Playtech.ro
Ce pensie primeşti după 40 de ani de muncă: modalitate simplă de calcul în funcţie de salariu Social
Adevarul
Raportul CSAT despre anularea alegerilor din 2024 ajunge în Parlament. Ce spune despre Rusia și campania lui Călin Georgescu
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Jurnalista Simona Popescu s-a stins din viață! Aceasta a pierdut lupta cu o boală nemiloasă, la doar 59 de ani
iamsport.ro
Reacție furioasă în emisiunea lui Radu Naum: ”Avem nevoie de un Recorder în fotbalul românesc”
MediaFlux
Pensionarii din România care vor primi bani în plus de anul viitor. Ministrul Muncii, Florin Manole, a confirmat
stirilekanald.ro
Un microbuz cu români, implicat într-un accident mortal pe autostrada A4 din Germania
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde