Ai casă la curte? Amenzi usturătoare dacă nu respecți această obligație pe timp de iarnă

Proprietarii de casă la curte riscă amenzi usturătoare dacă ignoră o obligație importantă pe timp de iarnă. Vezi ce trebuie să faci ca să eviți sancțiunile.
Filip Stan
28 nov. 2024, 09:44
Ai casă la curte? Amenzi usturătoare dacă nu respecți această obligație pe timp de iarnă

Sunt amenzi considerabile pentru cei ce au casă la curte, de aceea trebuie să aibă grijă să respecte prevederile legale. Conform Ordonanței 21/2002, obligația revine fiecărei persoane fizice sau juridice și este esențială pentru asigurarea siguranței în spațiul public.

Ce spune legea pentru cei ce au casă la curte

Legea stabilește că nerespectarea obligației a celor ce au casă la curte de a curăța trotuarul plin de zăpadă, din fața casei, poate duce la amenzi, ale căror valori sunt decise de autoritățile locale, iar cuantumul poate diferi semnificativ între orașe, de la câteva sute la câteva mii de lei.

Asigurarea și păstrarea curățeniei și ordinii pe teritoriul localităților, buna gospodărire a acestora și respectarea normelor de igienă constituie o obligație fundamentală a autorităților administrației publice locale, a instituțiilor publice, a operatorilor economici și a altor persoane fizice și juridice”, se arată în Ordonanța 21/2002.

Citește și : Ce trebuie să pui în al treilea compartiment la mașina de spălat. Puțină lume știe la ce folosește

În București, persoanele fizice care au casă și nu își curăță trotuarele riscă amenzi de până la 500 de lei, în timp ce persoanele juridice pot fi sancționate cu sume între 500 și 200 de lei.

La Cluj-Napoca, spre exemplu, amenzile variază între 500 și 1.000 de lei, iar pentru instituții și firme pot atinge cuantumul de 1.000 de lei.

La Iași, sancțiunile pornesc de la 190 de lei și ajung la maximum 370 de lei, însă rămân o povară financiară semnificativă pentru cei ce ignoră obligațiile de deszăpezire.

Șoferii, și ei în vizorul autorităților

Obligația de a curăța zăpada nu se limitează la trotuare, iar șoferii care circulă cu mașini acoperite de zăpadă sau gheață riscă și ei amenzi. În 2024, sancțiunile pentru persoanele care nu își curăță vehiculele pot ajunge la 430 de lei.

Citește și : Regulile vieții la bloc. Ce trebuie să respecți când îți renovezi apartamentul, pentru a nu risca o amendă uriașă

Mai mult, modificările legislative intrate în vigoare anul acesta aduc o creștere a punctului de amendă, care reprezintă 5% din salariul minim brut. Astfel, la un salariu minim brut de 3.300 de lei, valoarea unui punct de amendă a crescut la 165 de lei, cu 14% mai mult față de anul anterior.

Legislația actualizată vizează și alte comportamente iresponsabile în trafic. Depășirea vitezei legale atrage sancțiuni severe, precum:

  • 10–20 km/h peste limita legală: 2-3 puncte amendă
  • 21–30 km/h: 4-5 puncte amendă
  • Peste 50 km/h: amendă și suspendarea permisului pentru 90 de zile
  • Peste 70 km/h: suspendarea permisului pentru 120 de zile

DailyBusiness
Kremlinul: „Întreaga lume apreciază eforturile de pace ale președintelui Trump”
Spynews
Emilia Ghinescu, apel disperat. Întâmplarea care a întristat-o pe cântăreață: „Știu ce este în sufletul meu și al copiilor”
Fanatik.ro
Legendarul Stoicikov, la un pas de bătaie cu rivalul său la Balonul de Aur. Un român a fost martor și a făcut dezvăluiri explozive: „Am stat între ei”
Capital.ro
Reguli paradoxale la bloc. Decizia asociației de proprietari se aplică obligatoriu, chiar dacă e ilegală. Ai o singură metodă de atac
Playtech.ro
Câte numere poţi observa în imagine: test de inteligenţă special
Adevarul
Proprietarii mașinilor de lux trebuie să depună declarația 216 la ANAF până pe 31 decembrie
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Doi iubiți și-au pierdut viața la 17 ore distanță unul de celalalt. Ambii erau pe motocicletă atunci când și-au dat ultima suflare
iamsport.ro
Incredibila poveste a lui Marin Dan, campionul mondial care a asistat la uciderea sportivilor israelieni la JO Munchen 1972: ”Am jucat biliard cu ei și apoi au fost căsăpiți”
MediaFlux
Pensiile ajung cu întârziere în ianuarie 2026. Cât au de așteptat românii
stirilekanald.ro
„Mama a trebuit să dispară”. Planul diabolic pus la cale de tânăra din Sibiu pentru a scăpă de cea care i-a dat viață. INCREDIBIL de ce
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend