Ajutor pentru bolnavii blocaţi în nămeţi. Se intervine cu elicopterul pentru bolnavii din 4 judeţe

Trei elicoptere ale Inspectoratului General de Aviaţie vor transporta, joi, la spitale pacienţi din judeţele Brăila, Călăraşi, Ialomiţa şi Tulcea, printre aceştia fiind şi un nou-născut cu probleme de sănătate care va fi adus la o unitate sanitară din Capitală.
Romania TV
09 feb. 2012, 08:48
Ajutor pentru bolnavii blocaţi în nămeţi. Se intervine cu elicopterul pentru bolnavii din 4 judeţe

Un elicopter al Inspectoratului General de Aviaţie din cadrul MAI a decolat, joi dimineaţă, din Bucureşti pentru a prelua doi bărbaţi din comunele Galbenu şi Racoviţa, judeţul Brăila, diagnosticaţi cu atac vascular cerebral, aceştia urmând să fie transportaţi la o unitate spitalicească din Brăila, relatează Mediafax.

Ulterior, elicopterul va prelua din Brăila un nou-născut cu probleme de sănătate, acesta urmând să fie adus la un spital din Capitală.

Un alt elicopter a decolat din Bucureşti spre localităţile Dâlga şi Dragoş Vodă, judeţul Călăraşi, pentru a prelua două femei însărcinate şi a le aduce la o unitate sanitară din Călăraşi.

De la Tulcea, un elicopter a plecat spre Miloşeşti, judeţul Ialomiţa, pentru a prelua un bărbat care are nevoie de dializă şi a-l transporta la Slobozia.

Peste 50 de pacienţi au fost transportaţi la spitale cu elicoptere ale Ministerului Administraţiei şi Internelor, fiind executate 22 de misiuni de salvare în 37 de localităţi, anunţa, miercuri seară, Ministerul Administraţiei şi Internelor.

Meteorologii au emis cod galben de ger pentru toată ţara. Potrivit avertizării, până duminică, la ora 10.00, va fi ger în toată ţara, mai ales în cursul nopţilor şi al dimineţilor, când temperaturile minime vor fi în general între -25 şi -15 grade, iar cele maxime diurne vor fi negative.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Mascotele de la Cupa Mondială au arestat un presupus traficant de droguri! Imaginile au făcut înconjurul lumii. Video
Capital.ro
Ce nu observă mulți cumpărători: ajustări subtile de preț și gramaj mai puțin
Playtech.ro
Cât cheltuie românii la o singură ieșire la mall în 2026. Suma a ajuns la un nou record
Adevarul
Pîslaru: 40% dintre români la vârsta activă nu lucrează - și cel mai greu abia urmează, când se pensionează decrețeii
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Carnagiu pe autostrada M1 din Ungaria. Opt persoane și-au pierdut viața după ce un șofer ar fi adormit la volan, iar un microbuz s-a lovit de un convoi
iamsport.ro
Nu Hagi, Balaci sau Dobrin! Liță Dumitru, fără echivoc: ”El a fost cel mai mare fotbalist pe care l-a avut România. Valoare mare de tot”
MediaFlux
Horoscopul weekendului 13–14 iunie 2026. Ce rezervă astrele pentru fiecare zodie
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți