Al 11-lea vaccin împotriva COVID-19 intră în ultima fază a testelor clinice

Compania americană de biotehnologie a anunţat începerea unui test clinic de ultimă fază al vaccinului său experimental împotriva COVID-19, în Marea Britanie.
Romania TV
25 sept. 2020, 04:35
Al 11-lea vaccin împotriva COVID-19 intră în ultima fază a testelor clinice

La acest test vor participa 10.000 de persoane, cu vârste cuprinse între 18 şi 84 de ani, notează AFP, citat de Agerpres.

„Din cauza actualului nivelul ridicat de transmisie a SARS-CoV-2 şi dat fiind că va continua probabil să fie ridicat în Regatul Unit, suntem optimişti că testul clinic va beneficia de o recrutare rapidă şi în scurt timp va produce rezultate despre eficienţa” vaccinului de la Novavax, a declarat într-un comunicat directorul de cercetare şi dezvoltare al companiei, Gregory Glenn.

OMS: „Ţinta noastră este să avem două miliarde de doze de vaccin valabile până la sfârşitul lui 2021”

Acesta e al 11-lea vaccin experimental din lume care intră în ultima fază a testelor clinice, pe zeci de mii de participanţi, dintre care în general jumătate primesc un placebo şi restul vaccinul.

În momentul de faţă, proiectele occidentale cel mai avansate sunt cele dezvoltate de AstraZeneca, partener al Universităţii Oxford, de Pfizer şi de Moderna. Proiecte chineze şi ruseşti au atins, de asemenea, ultima fază a testelor.

Novavax este una din cele şase companii care au fost finanţate cu mai multe sute de milioane de dolari de la guvernul american şi a cincea care intră în faza a treia. Ea a primit peste 1,6 miliarde de dolari din bugetul SUA pentru a finanţa producţia a 100 de milioane de doze.

Alexandru Rafila spune cine sunt primele persoane din România care ar trebui vaccinate anti-COVID

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
O tânără din Bacău, găsită decedată, lângă o șină de cale ferată. Ar fi fost ucisă aseară. Autorul este în continuare căutat
Fanatik.ro
Anunț bombă! Mircea Lucescu a luat decizia privind viitorul său după Bosnia – România 3-1. Exclusiv
Capital.ro
Legătura dintre Călin Georgescu și SIE. Traian Băsescu: Am discutat cu el, mi-am dat seama
Playtech.ro
Punctele de penalizare: în cât timp se șterg și cum afli rapid istoricul tău rutier
Adevarul
Cum era Ceaușescu să provoace un război cu URSS. Istoria secretă a unor planuri de invazie
wowbiz.ro
Mariana Moculescu și-a făcut apariția la priveghiul lui Horia Moculescu, chiar dacă anunțase că nu va participa! Preț de câteva momente, a dat la o parte toate neînțelegerile și și-a îmbrățișat fiica
Economica.net
Noi taxe! Cât vom plăti în plus şi pentru ce
kanald.ro
Declarațiile SFÂȘIETOARE făcute de tatăl Sarei după înmormântarea fetiței de 2 ani. Bărbatul susține că personalul clinicii dentare ar încerca să mușamalizeze cazul
iamsport.ro
Radu Naum l-a făcut praf după Bosnia - România 3-1: ”Ar fi bine să nu îl mai vedem! E greu de acceptat, ustură tare de tot”
MediaFlux
Primele imagini de la înmormântarea lui Horia Moculescu. Artiștii veniți la Cimitirul Bellu VIDEO și FOTO
stirilekanald.ro
Prima declarație oficială a clinicii unde a murit Sara, fetița de doar 2 ani. Ce s-a întâmplat, de fapt, în cabinet: "Suntem profund marcați"
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume