Alcoolul din dezinfectante, declarat cancerigen de către experţi. UE vrea să-l interzică!

UE ar putea interzice alcoolul etilic din dezinfectante după ce experții l-au declarat cancerigen, măsură care a generat deja reacții critice din partea reprezentanților sectorului medical.
Filip Stan
22 oct. 2025, 13:46
Alcoolul din dezinfectante, declarat cancerigen de către experţi. UE vrea să-l interzică!
Alcoolul din dezinfectante, declarat cancerigen de către experţi. UE vrea să-l interzică!

Alcoolul etilic folosit în dezinfectantele pentru mâini și alte produse de curățare ar putea fi interzis în Uniunea Europeană. Decizia ar putea fi luată după ce un grup de experți din cadrul Agenției Europene pentru Produse Chimice a concluzionat că este cancerigen, iar decizia finală va aparține Comisiei Europene. Reprezentanții sectorului medical au criticat deja această eventuală măsură.

Mai mulți specialiști din sănătate avertizează că impactul asupra spitalelor ar fi major, deoarece igiena mâinilor cu dezinfectant pe bază de alcool previne anual milioane de infecții intraspitalicești, transmite Digi24. „Impactul asupra spitalelor ar fi uriaș”, a declarat Alexandra Peters, de la Universitatea din Geneva, care a completat: „Igiena mâinilor, în special cu soluții dezinfectante pe bază de alcool, previne 16 milioane de infecții pe an la nivel mondial”. În plus, folosirea repetată a săpunului durează mai mult și afectează pielea, un studiu arătând că, în lipsa dezinfectantului, asistentele ar petrece 30 de minute din fiecare oră a unei intervenții chirurgicale spălându-și mâinile.

Citeşte şi: Pericolele ascunse din mâncarea chinezească. Ce trebuie să ştim înainte să o consumăm

În acest moment, etanolul este una dintre cele mai utilizate substanțe dezinfectante la nivel mondial, fiind esențial în prevenirea răspândirii infecțiilor nosocomiale. Potrivit datelor oficiale, aceste infecții provoacă anual mai multe decese decât malaria, tuberculoza și SIDA la un loc!

Citeşte şi: Cine poate dona sânge și ce beneficii primesc donatorii. Tichete de 280 de lei, plus zi liberă și dobânzi preferenţiale la Fidelis

Comitetul agenției care analizează substanțele biocide active se va reuni între 24 și 27 noiembrie pentru a decide dacă etanolul trebuie clasificat drept nociv pentru oameni. Ulterior, va transmite o recomandare Comisiei Europene, care va lua decizia finală.

DailyBusiness
Democrații cer demiterea lui Trump invocând pentru prima dată Secțiunea 4 a celui de-al 25-lea amendament
Spynews
Cosmin Zuleam, criminalul lui Adrian Kreiner, este adus azi în România din Inonezia. A fost condamnat la 30 de ani de închisoare
Fanatik.ro
Presupusa amantă a lui David Beckham, reacție vehementă după dezvăluirile lui Brooklyn. A uimit pe toată lumea
Capital.ro
S-a stins un actor legendar. Toată lumea îl plânge. E doliu în lumea filmelor: A fost întotdeauna un adevărat maestru
Playtech.ro
Cum verifici câte puncte de penalizare ai pe permis în 2026? Toate schimbările anunţate
Adevarul
Fiul de miliardar o ține în joc pe Simona Halep. Fosta campioană, implicată în organizarea turneului de la Cluj
wowbiz.ro
Cătălin Crișan a ajuns de nerecunoscut, la doi ani după problemele de sănătate! Imaginile care i-au șocat pe fanii artistului: „Eu nu cred că e…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Teo Trandafir a dormit în același pat cu Julio Iglesias! Prezentatoarea a dezvăluit totul în platoul „Follow us”. Cum a reacționat Ilinca Vandici
iamsport.ro
MM Stoica l-a rugat insistent pe Becali să nu îl transfere pe Moruțan! Care este motivul pentru care nu îl vrea la FCSB
MediaFlux
Se taie pensiile românilor. Cine vor fi cei afectați în februarie
stirilekanald.ro
VIDEO Emil Gânj, căutat de FBI! Primul indiciu cu privire la locul în care se ascunde de peste 6 luni
Fotbal de Crăciun în Premier League: City poate urca pe 1 după etapa de Boxing Day