ALDE acuză PNL de ameninţări cu clanuri interlope în campania din Bucureşti

Bogdan Valentin-Brătianu, candidatul ALDE la primăria sectorului 3 din capitală, a povestit miercuri pe Facebook un episod petrecut la Biroul Electoral de Sector, unde lista candidaţilor PNL a fost aproape de a fi respinsă.
Romania TV
20 aug. 2020, 10:55
ALDE acuză PNL de ameninţări cu clanuri interlope în campania din Bucureşti

Candidatul ALDE susţine că dosarul de candidaturi al PNL a fost adoptat in extremis, prin intervenţia locţiitorului preşedintelui biroului, şi că reprezentanta partidului lui Tăriceanu în comisie a fost ameninţată că va fi dată pe mâna clanurilor interlope.

„Aș fi preferat să nu se întâmple asta dar astăzi, la Biroul Electoral de Sector, dosarul de candidaturi al PNL a fost la un pas de invalidare din cauza nerespectarii procedurilor legale in vederea depunerii. Doar excesul de bunăvoință a locțiitorului președintelui comisiei (președintele a votat împotrivă) a făcut posibilă validarea in extremis. Aș fi zis că se mai întâmplă, dacă nu ar fi vorba de exact acel partid care, de aproape un an, siluiește Constituția, sfidează legislația și încalcă sistematic și minimele principii care stau la baza unei societăți democratice.

În general, nu consider că este un lucru bun eliminarea unui competitor într-o cursa electorală altfel decât prin vot, dar în cazul acesta sunt decis să depun o contestație împotriva validării candidaturii. O fac pentru că nu le mai suport aroganța, nesimțirea cu care se eschiveaza in fata oricarei responsabilitati, aruncând în spatele altora vina pentru propriile greșeli. Dura lex, sed lex.

P.S.: Mai exista un motiv foarte serios: reprezentantul nostru în comisie, o fată cu mult bun-simț, a fost direct amenințată în stil mafiot, cu posibilitatea trimiterii clanuri lor pe capul ei, de către unul dintre reprezentanții PNL. Mizerabil”, a scris pe Facebook, miercuri, Bogdan Valentin-Brătianu.

Citeşte şi: Călin Popescu Tăriceanu: „Klaus Iohannis şi generaţia pierdută”

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Gigi Becali a vorbit 30 de minute la telefon cu Radu Miruță! Veste devastatoare pentru fanii Stelei: „L-am întrebat, nu știa”
Capital.ro
Elena Udrea a răbufnit. România are o mare problemă: O recunoaște Premierul Bolojan și o arată realitatea din sistem!
Playtech.ro
Guvernul reduce acciza la motorină cu 30 de bani. Benzinăriile, obligate să limiteze modificările de preț
Adevarul
Șeful Forțelor Navale Române: „Există motive care mă țin noaptea treaz”. Adevărul despre pericolul minelor marine și amenințarea Rusiei
wowbiz.ro
Rezultate autopsie Cristian Staicu. Ce au descoperit legiștii despre moartea medicului din București
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Anchetatorii iau in calcul 3 ipoteze în cazul medicului incendiat în propriul apartament. Apropiații fac dezvăluiri despre ultimele clipe din viața lui
iamsport.ro
BOMBĂ! Gigi Becali a vorbit cu ministrul Radu Miruță despre Steaua: ”A zis că așteaptă o ofertă”
MediaFlux
Candidat surpriză pentru mandatul de președinte al SUA. Cine se pregătește ca să preia Casa Albă
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj