Alegeri cu iz morbid. Un candidat şi-a lansat campania electorală într-un sicriu

Unul dintre candidaţii la alegerile regionale din Mexic şi-a lansat campania electorală dintr-un sicriu pentru a atrage atenţia asupra miilor de decese cauzate de pandemia de coronavirus şi de violenţele legate de cartelurile drogurilor.
Daniel Spătaru
08 apr. 2021, 10:08
Alegeri cu iz morbid. Un candidat şi-a lansat campania electorală într-un sicriu

Carlos Mayorga, candidat în statul Chihuahua din nordul Mexicului, a explicat că a decis să lanseze campania electorală dintr-un sicriu „pentru a le transmite un mesaj politicienilor: au un popor mort, un oraş, o comunitate, un stat moarte din cauza indiferenţei lor”.

Mayorga a ajuns într-un sicriu auriu la o reuniune electorală organizată pe un pod între oraşul mexican de frontieră Ciudad Juarez şi El Paso, în statul Texas din SUA.

El a fost însoţit de asistenţi îmbrăcaţi în combinezoane de protecţie biologică şi cu buchete de flori în mână pentru a atrage atenţie asupra bilanţului de peste 200.000 de morţi de COVID-19 în Mexic, al treilea cel mai ridicat număr de decese din lume.

Citeşte şi Candidat la preşedinţie mort de Covid, chiar în ziua alegerilor. Era marea speranţă a opoziţiei, la victorie

Politicienii „au păstrat tăcerea în legătură cu nivelurile ridicate ale criminalităţii organizate. Ei au păstrat tăcerea asupra situaţiei haotice legate de COVID-19„, a declarat el, citat de Reuters, după ce s-a ridicat din sicriul în care stătuse întins.

De la sfârşitul lui 2006, când guvernul a lansat o ofensivă militară împotriva cartelurilor drogurilor, circa 300.000 de persoane au fost asasinate în Mexic, care este una dintre ţările cu cel mai ridicat nivel de violenţă din lume.

Campania pentru alegerile din cele 32 de state din Mexic începută duminică a fost precedată de asasinarea a 16 candidaţi.

Aproximativ 95,4 milioane de mexicani sunt chemaţi la urne la 6 iunie pentru a alege 500 de reprezentanţi în consiliile regionale, inclusiv 15 din 32 de guvernatori.

Citeşte şi Florin Cîţu recunoaşte că A MINŢIT în campania electorală: „Nu scrie nimic în programul de guvernare despre punctul de pensie. Cred că era în programul electoral”

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Florin Manea, ultimele informații despre situația lui Drăgușin la Tottenham: „Acum plec la Londra!”. Ce spune de interesul lui Juventus
Capital.ro
Poliția scoate pe șosele mașini fără însemne. Șoferii sunt opriți cu un mesaj afișat pe lunetă
Playtech.ro
Ce înseamnă alertele de călătorie emise de MAE și de ce nu ar trebui să le ignori înainte de o vacanță
Adevarul
Ce urmează pentru PNL după mișcarea lui Nicușor Dan. Andrei Ţăranu: „Dar în capul domnului Bolojan ce scenariu este?”
wowbiz.ro
A murit Lucian Isar, cunoscut și ca Lucică Diamanta! Bărbatul s-a stins la doar 44 de ani din cauza unei boli autoimune
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cine e Vozinha, portarul echipei Capul Verde care a devenit viral după meciul cu Spania. Mama lui nu a putut fi alături de el, deoarece nu a avut bani de viză
iamsport.ro
”Am fost pur și simplu un idiot!”. Legenda României regretă decizia luată în privința naționalei: ”Eram foarte impulsiv, foarte orgolios, am greșit”
MediaFlux
Răsturnare de situație în PNL! Adrian Veștea vânează șefia partidului și vrea locul lui Ilie Bolojan la Congresul extraordinar (Surse)
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?