ALEGERI EUROPARLAMENTARE 2014. USD ar obţine 40,4%, iar PNL 17,6%, potrivit unui sondaj INSCOP

USD ar obține la alegerile europarlamentare 40,4% din voturi, PNL 17,6%, iar PDL 13,7%, potrivit unui sondaj INSCOP realizat în perioada 27 februarie - 4 martie 2014.
Romania TV
12 mart. 2014, 07:17
ALEGERI EUROPARLAMENTARE 2014. USD ar obţine 40,4%, iar PNL 17,6%, potrivit unui sondaj INSCOP

Potrivit aceluiași sondaj, pe locul 4 în clasamentul opțiunilor de vot se situează Partidul Mișcarea Populară cu 9,1%, urmat de Forța Civică cu 5,1% din opțiuni, UDMR cu 5,1% PPDD cu 4,1%, PRM cu 2,7%, PNȚCD cu 1,7%.

Citeşte şi Blaga, după Colegiul Director al PDL: Lista la europarlamentare va fi deschisă de Stolojan, Macovei, Ungureanu

La întrebarea „Intenționați să vă prezentați la alegerile europarlamentare care vor fi organizate pe 25 mai 2014?”, 33,3% dintre respondenți declară că sigur se vor prezenta la alegeri, în timp ce 28,1% afirmă că probabil se vor prezenta. 7,6% spun că probabil nu se vor prezenta, în timp ce 9,5% declară că sigur nu se vor prezenta. 19,1% încă nu s-au hotărât, iar 2,4% nu știu sau nu răspund la această întrebare.

Citeşte şi PNL a finalizat lista pentru alegerile europarlamentare. Mircea Diaconu este pe locul 6

Același sondaj arată că, în preferințele românilor, Mircea Geoană ar fi cea mai potrivită personalitate pentru a ocupa funcția de comisar european. La întrebarea cu listă închisă, Geoană adună 23,9% din opțiuni, Titus Corlățean 11,5%, Monica Macovei 9,9%, Dacian Cioloș 9,3%, iar Rovana Plumb 2,8%. Pe de altă parte, 21,7% dintre repondenți declară că niciunul dintre cei menționați în listă nu ar fi potrivit pentru funcția de comisar european, în timp ce 19,7% nu știu sau nu răspund la această întrebare.

Citeşte şi Sondaj INSCOP: Lupta pentru funcţii, principala cauză a ruperii USL

Sondajul a fost realizat de INSCOP Research la comanda cotidianului Adevărul în perioada 27 februarie — 4 martie 2014. Volumul eșantionului a fost de 1055 persoane și este reprezentativ pentru populația României de 18 ani și peste 18 ani. Eroarea maximă admisă a datelor este de ą 3%, la un grad de încredere de 95%, eșantionul fiind de tip multi-stratificat, probabilistic.

 

DailyBusiness
Încă un trend ucigaş ia amploare în mediul online. „Mukbang”, fascinaţia pentru cantităţile uriaşe de mâncare
Spynews
Top 5 cele mai sigure locuri în care te poți muta dacă izbucnește al Treilea Război Mondial. De ce sunt ele recomandate
Fanatik.ro
Povestea lui Mihai, copilul scos dintre dărâmături după explozia din Rahova: „Plâng neîncetat de atunci”. Familia băiatului riscă să rămână pe drumuri
Capital.ro
Rămâi fără permisul de conducere! Regulă nouă pentru șoferii din UE. Interzis să conduci în toate statele membre
Playtech.ro
Cât costă un detector de gaze? Suma este mică pentru cât de mult ajută
Adevarul
Un bloc a luat foc după ce o locatară a încercat să ardă un gândac cu o brichetă și un spray. O mamă a murit în timp ce încerca să-și salveze copilul
wowbiz.ro
BREAKING NEWS! A fost ucis pe loc! Autocar plin cu suporteri, atacat pe autostradă
Economica.net
Tancuri noi pentru România şi o scurtă istorie a tancului românesc TR-85M1 BIZONUL - Ce este programul "Tanc principal de luptă"
Prosport.ro
FOTO. Sabalenka și Badosa, în costum de baie, au încins imaginația fanilor
kanald.ro
Doru Octavian Dumitru a ajuns în stare gravă la spital! Actorului i s-a făcut rău înaintea unui spectacol
Cancan.ro
Ce s-a găsit în apartamentul Vasilicăi Enache, avocata moartă în explozia din Rahova. OBIECTUL care dă ancheta peste cap!
iamsport.ro
”Sinucidere fotbalistică!”. Radu Naum, ȘOCAT de ce se întâmplă la echipa din SuperLiga
MediaFlux
Decizie privind creșterea de taxe și impozite. Consilierul premierului Bolojan pune presiune pe ANAF
stirilekanald.ro
Vladimir Putin, sfătuit să nu meargă la Budapesta. "Ar putea fi asasinat"
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi