ALEGERI EUROPARLAMENTARE în Germania: Un NEONAZIST obţine un loc în PE

ALEGERI EUROPARLAMENTARE 2014. Partidul neonazist german NPD îşi face intrarea în Parlamentul European pentru prima dată în istoria sa, potrivit rezultatelor oficiale definitive ale alegerilor europene, publicate luni dimineaţă şi câştigate în Germania de conservatorii cancelarului Angela Merkel, transmite AFP, potrivit Agerpres.
Romania TV
26 mai 2014, 06:50
ALEGERI EUROPARLAMENTARE în Germania: Un NEONAZIST obţine un loc în PE

ALEGERI EUROPARLAMENTARE 2014. Creditat cu aproximativ 300.000 de voturi reprezentând 1%, NPD obţine un ales din cele 96 de mandate de care va dispune Germania în noul parlament, faţă de 99 câte a avut în legislatura anterioară.

Alegerile au fost câştigate în Germania de conservatorii cancelarului Angela Merkel, alianţa alcătuită din Uniunea Creştin-Democrată (CDU) şi ramura ei bavareză, Uniunea Creştin-Socială (CSU), obţinând 35,3% din voturi şi 29 de mandate în viitorul PE. Ea este urmată de Partidul Social-Democrat (SPD), cu 27,3% (27 de mandate), arată rezultatele oficiale finale comunicate luni, ce confirmă sondajele difuzate după încheierea votului şi intrarea formaţiunilor eurosceptice germane în Parlamentul European.

Pe poziţia a treia se regăsesc Verzii, cu 10,7%, urmaţi de stânga radicală Die Linke, cu 7,4%. Formaţiunea nou creată ce susţine eliminarea monedei euro, Alternativa pentru Germania (AfD), a obţinut 7% din voturi. Fostul aliat al cancelarului Merkel în precedentul executiv, Partidul Liberal (FDP), şi-a confirmat scăderea de popularitate şi a obţinut numai 3,4%.

Formaţiunea neonazistă NPD, votată de 1% dintre participanţii la scrutin, a profitat de o reformă a sistemului electoral german care nu mai prevede prag electoral pentru europarlamentare. Şi alte formaţiuni mici vor profita de eliminarea acestui prag, cum ar fi mica formaţiune liberală Freie Wahler, ‘Partidul protecţiei animalelor’, ‘Partidul Familiei’, partidul ‘Piraţilor’, Partidul Ecologist german şi formaţiunea denumită ‘Partidul’, care vor avea fiecare câte un deputat în PE.

Deşi conservatorii se află pe primul loc, ei pierd totuşi 2,6 puncte procentuale faţă de precedentul scrutin europarlamentar, în timp ce social-democraţii au câştigat 6,5 puncte procentuale.

Cât despre rata prezenţei la urne, conform rezultatelor finale ea este de 48,1%, cu 4,9% peste cea din anul 2009.A

DailyBusiness
PSD cere reducerea urgentă a prețului la motorină pentru fermieri și îl presează pe Bolojan să decidă rapid
Spynews
Încă o despărțire în showbiz! Un artist celebru din România a confirmat separarea de iubită, în exclusivitate
Fanatik.ro
Adrian Porumboiu, discurs devastator, cu o zi înainte de alegerile FRF: „Ceaușescu – Burleanu reales! Niște ipocriți, are dreptate Gigi Becali”
Capital.ro
Bani pentru pensionari înainte de Paște. Ministrul Florin Manole, anunț la TV: Au nevoie de ajutor, e de bun simț
Playtech.ro
Cât te costă, de fapt, o zi obișnuită în România, de dimineața până seara, dacă mergi la serviciu. Calcul complet de la cafea la transport
Adevarul
De ce moartea șefului securității din Iran are mai multă greutate decât cea a fostului lider suprem
wowbiz.ro
Dan Petrescu a fost operat de urgență! Care este starea antrenorului de fotbal: „Îi ținem pumnii”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Pensiile ajung mai devreme în aprilie. O anumită categorie de pensionari vor primi bani în plus înainte de sărbătorile pascale 
iamsport.ro
Radu Banciu, marcat pe viață de un fost jucător al Rapidului: ”Înainte să devină fotbalist era tractorist”
MediaFlux
Cea mai bună veste pentru românii născuți înainte de 1960. Proiectul a fost lansat
stirilekanald.ro
S-a dat lege! Miercuri e zi liberă!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj