ALEGERI FRF: MIRCEA SANDU va încasa o rentă colosală de la FRF

ALEGERI FRF: În această dimineaţă a avut loc un Comitet Executiv al FRF care a luat, prin vot, o decizie incredibilă: Mircea Sandu va primi o rentă de 75.000 de euro pe an, secretară, maşină şi alte costuri acoperite, informează gsp.ro!
Romania TV
05 mart. 2014, 08:49
ALEGERI FRF: MIRCEA SANDU va încasa o rentă colosală de la FRF

ALEGERI FRF: Mircea Sandu va rămâne preşedinte de onoare al FRF şi va ocupa o funcţiem importantă în boardul UEFA. Cinci candidați, Vasile Avram, Răzvan Burleanu, Gheorghe Chivorchian, Marcel Pușcaș și Sorin Răducanu, vor lupta miercuri, în cadrul Adunării Generale a Federației Române de Fotbal, pentru postul de președinte al organizației care conduce destinele fotbalului românesc.  

Potrivit procedurilor anunțate de FRF, noul președinte ar putea fi ales din primul tur de scrutin dacă va obține jumătate plus unu dintre voturile membrilor afiliați exprimate și validate. În cazul în care niciunul dintre candidați nu se va impune din primul tur, președinte al FRF va fi ales după turul doi de scrutin candidatul cu cele mai multe voturi primite.

Un număr de 168 de membri afiliaţi, dintr-un total de 224, sunt prezenţi la Adunarea Generală a Federaţiei Române de Fotbal, cvorumul fiind întrunit pentru alegerea viitorului preşedinte al forului. Pentru ca alegerile să aibă loc era nevoie de prezenţa a cel puţin 150 de membri.

Mircea Sandu va fi preşedinte de onoare ale Federaţiei Române de Fotbal (FRF), el fiind votat pentru această funcţie de membrii FRF la Adunarea Generală de astăzi, singurul vot împotrivă fiind al finanţatorului FC Universitatea Craiova, Adrian Mititelu.

Preşedintele LPF, Gino Iorgulescu, i-a mulţumit lui Mircea Sandu pentru „tot ce a făcut pentru fotbalul românesc”.

„Vă mulţumesc că mă onoraţi cu această distincţie de a fi preşedinte de onoare al FRF. Sunt la dispoziţia dumneavoastră, a fotbalului. Când federaţia va avea un preşedinte ales, îi voi preda gestiunea, patrimoniul, posibilitatea să vă reprezinte cu onoare şi cu cinste şi vă promit că n-am să bat niciodată la uşa presedintelui executiv al FRF. Dacă cineva va avea nevoie de mine, sunt deschis la orice ajutor pe care pot să îl dau. În rest, uşa mi-e deschisă, ca întotdeauna, chiar şi domnului Mititelu”, a declarat Sandu, care a primit un tabloul cu chipul său de la AJF Prahova.

 

DailyBusiness
La București începe Forumul NATO al Industriei de Apărare. Secretarul general al NATO, Mark Rutte, vine special în România
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Miodrag Belodedici a dezvăluit ultima convorbire cu Emeric Ienei: „Avea probleme. E una dintre cele mai triste zile din istoria Stelei”. Exclusiv
Capital.ro
Decizia luată de Elena Udrea. A plecat din țară fără partenerul său. Ce s-a întâmplat cu Adrian Alexandrov
Playtech.ro
„Dacă sunt singurul copil, fraţii şi părinţii defunctului au dreptul la moştenire?”. Legea succesorală
Adevarul
Bărbat din Bihor condamnat la 12 ani de închisoare pentru că și-a lovit vecinul cu mașina, în timp ce acesta ținea în spate copilul de 2 ani
wowbiz.ro
Dezvăluiri BOMBĂ despre criminalul din Mureș! Ea este singura persoană care știe unde se ascunde Emil Gânj! De ce nu are voie să spună: „Nu poate fi obligat să denunțe locația!”
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Când vor fi virate bursele elevilor aferente lunilor septembrie şi octombrie: Banii vor intra direct pe carduri
iamsport.ro
”Când vedeți că se sting legendele Stelei, vă pare rău de războiul cu ele?”. Gigi Becali a dat cărțile pe față după moartea lui Emeric Ienei
MediaFlux
Cadou 1000 de euro pentru români! Banii vin în 2026
stirilekanald.ro
Cine e de fapt Mihaela, tânăra care l-a umilit și scuipat pe livratorul sri lankez! E fiica unui afacerist
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai