Alegeri parlamentare 2020. Ciolacu: „Între mine şi Orban sunt două-trei diferenţe. Mie nu mi-a luat puterea minţile”

Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, a declarat joi că este "inadmisibil" ca preşedintele României să îndemne lumea la vot pentru un anumit partid şi a explicat care sunt diferenţele dintre el şi preşedintele PNL, Ludovic Orban.
George Russo
03 dec. 2020, 23:44
Alegeri parlamentare 2020. Ciolacu:

Alegeri parlamentare 2020. Marcel Ciolacu a declarat joi, la Antena 3, că între el și liderul PNL, premierul Ludovic Orban, sunt 3 diferente majore, cea mai importantă fiind că lui nu i-a afectat puterea gândirea, astfel încât a învăţat din greşeli, iar pe listele actuale ale PSD pentru alegerile din 6 decembrie nu se regăseşte niciun candidat cu probleme penale.

„Si eu si Ludovic Orban am imbatranit de 30 de ani fiecare in partidul lui. In schimb intre mine si Orban sunt doua-trei mari diferente. Mie nu mi-a crescut capul si nu mi-a luat puterea mintile. A treia este ca am inteles vocea oamenilor si pe listele PSD nu este niciun condamnat penal si niciun politician trimis in judecata, dar uitati-va la PNL, noi am gasit pe listele lor cel putin zece condamnati, trimisi in judecata”, a declarat Marcel Ciolacu.

Alegeri parlamentare 2020. Ciolacu spune că ieşirile lui Iohannis sunt inadmisibile

„Si eu si Ludovic Orban am imbatranit de 30 de ani fiecare in partidul lui. In schimb intre mine si Orban sunt doua-trei mari diferente. Mie nu mi-a crescut capul si nu mi-a luat puterea mintile. A treia este ca am inteles vocea oamenilor si pe listele PSD nu este niciun condamnat penal si niciun politician trimis in judecata, dar uitati-va la PNL, noi am gasit pe listele lor cel putin zece condamnati, trimisi in judecata”, a declarat Marcel Ciolacu.

În opinia sa, ieşirile preşedintelui Iohannis sunt cel mai bun barometru că PSD va câştiga alegerile.

„Mai mult ca sigur PSD va câştiga aceste alegeri. Merg şi eu în campanie, împreună cu colegii mei. Astăzi am avut ultima întâlnire video, conferinţă cu toate regiunile. Toţi colegii mei sunt optimişti, pentru că au contacte cu oamenii în această campanie şi transmit acelaşi lucru. Nu sunt adeptul sondajelor de opinie. În schimb, întotdeauna când preşedintele Iohannis iese, şi încalcă Constituţia şi îndeamnă lumea la vot pentru un anumit partid politic, ştim sigur absolut toţi pesediştii că PNL-ul s-a dus în cap. Este cel mai bun barometru”, a afirmat liderul PSD.

Citeşte şi: Victor Ponta: „Dacă PNL şi USR vor rămâne la putere, ne va fi mai rău decât în 2010”

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Meko, acuzat că a furat mașina pe care i-o vânduse unui băiat! Declarații halucinante
Fanatik.ro
Gabi Tamaș, de nerecunoscut la Survivor România în timpul unui dialog cu soția sa, Ioana: ”O să vezi”
Capital.ro
Lumea muzicii a pierdut un mare artist. Solistul s-a stins în propria locuință: Lasă o amprentă de neuitat asupra coloanei sonore
Playtech.ro
Calculator șomaj 2026. Câți bani primești în funcţie de vechime şi actele necesare pentru dosar
Adevarul
Aventurile unui pompier cu doua prostituate. Lipsa erecției l-a adus în fața instanței, acuzat și de tâlhărie
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de designerul Eugen Olteanu. Ce se ascunde în spatele morții fulgerătoare la doar 42 de ani: „Ai zis că o să învingi și asta”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Incident grav la metroul din București! O bucată de tavan a căzut în tunel, între stațiile 1 Mai și Jiului
iamsport.ro
Finanțatorul din SuperLiga nu l-a iertat pe Gigi Becali: ”Se crede mare antrenor. FCSB are probleme din cauza lui!”
MediaFlux
Sfântul Gheorghe 2026. Ce este interzis să faci joi, 23 aprilie. Tradiții și obiceiuri la români
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara