ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014 DIASPORA. Întâlnire MAE-BEC, pentru votul din diaspora din turul II

ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014 DIASPORA. Membrii Biroului Electoral Central (BEC) se întâlnesc, marţi, cu ministrul Afacerilor Externe, Titus Corlăţean, şi reprezentanţi ai MAE pentru a discuta soluţiile ce se impun pentru buna desfăşurare în străinătate a celui de-al doilea tur de scrutin.
Ionela Marcu
04 nov. 2014, 10:58
ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014 DIASPORA. Întâlnire MAE-BEC, pentru votul din diaspora din turul II

ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014 DIASPORA.  Potrivit unui comunicat al BEC, în conformitate cu prevederile art. 12 din Legea nr. 370/2004 pentru alegerea Preşedintelui României, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, pe lângă misiunile diplomatice şi oficiile consulare ale României se organizează una sau mai multe secţii de votare pentru alegătorii care se află în străinătate la data alegerilor.

În afara acestor secţii de votare pot fi organizate, cu acordul guvernului din ţara respectivă, secţii de votare şi în alte localităţi decât cele în care îşi au sediul misiunile diplomatice sau oficiile consulare. Organizarea şi numerotarea secţiilor de votare din străinătate sunt stabilite de ministrul afacerilor externe, prin ordin, care se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I şi pe site-ul MAE, în termen de cel mult 15 zile de la data intrării în vigoare a hotărârii Guvernului privind stabilirea datei alegerilor.

SCANDAL DIASPORA PREZIDENŢIALE. Miniştrii Corlăţean şi Stanoevici, chemaţi pentru explicaţii în Parlament

ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014 DIASPORA.  Durata votării este stabilită prin dispoziţiile art. 44 alin. (1) şi art. 46 din aceeaşi lege, în conformitate cu care votarea începe la ora 7,00 şi se încheie la ora 21,00. La ora 21,00 preşedintele biroului electoral al secţiei de votare declară votarea încheiată şi dispune închiderea sălii unde se votează. Alegătorii care la ora 21,00 se află în sala unde se votează pot să îşi exercite dreptul de vot. Biroul Electoral Central precizează că nu poate modifica dispoziţiile imperative ale legii care prevăd închiderea secţiilor de votare la ora 21,00.

La întâlnirea care va avea loc la sediul Biroului Electoral Central, la ora 12,00, vor fi invitaţi şi reprezentanţii Biroului Electoral pentru Secţiile de Votare din Străinătate nr. 48.

ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014 DIASPORA.  Premierul Victor Ponta a anunţat luni că reprezentanţii MAE vor propune BEC simplificarea procedurii de completare a declaraţiilor pe propria răspundere de către cetăţenii români care votează peste hotare şi a estimat că dacă BEC va fi de acord cu soluţia avansată, durata exercitării votului s-ar putea scurta de la o medie de opt-nouă minute la circa două minute de persoană.

Victor Ponta a făcut anunţul după discuţiile avute luni cu conducerea MAE, în cadrul cărora s-a făcut o primă analiză privind disfuncţionalităţile înregistrate în primul tur al alegerilor la votul din străinătate.

Premierul a subliniat că ‘toate măsurile care vor fi dispuse mâine de BEC vor avea din punct de vedere financiar şi logistic sprijinul MAE şi al Guvernului’.

ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014. S-a forţat intrarea în ambasada României din Paris. Incidente la Londra şi Madrid

‘Din Fondul de rezervă vom aloca toate sumele necesare pentru a se aplica deciziile BEC privind eventuala creştere a numărului de cabine de vot, a personalului din consulate şi din secţii de vot’, a asigurat premierul.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultima postare a femeii din Râmnicu Vâlcea, moartă în urma unei intervenții estetice! Avea doar 45 de ani
Fanatik.ro
Cu ce se ocupă, de fapt, Diana Bulimar după retragerea din gimnastică. E înconjurată de tinere speranțe
Capital.ro
Călin Georgescu, premier. George Simion are planul pregătit: Orice e posibil dacă PSD renunță la himera coaliției
Playtech.ro
Dineul de stat de la Casa Albă, eveniment cu miză economică majoră. Regele Charles nu a ciocnit cu șampanie
Adevarul
Caz fără precedent. Tânăr salvat după ce un oncolog a efectuat o operaţie pe cord deschis în mijlocul străzii
wowbiz.ro
Ea este doctorița care s-a spânzurat de geamul apartamentului. A fost găsită fără suflare, atârnând de o funie
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mașină răsturnată în șant la ieșire din Codlea! Salvatorii au ajuns de urgență la fața locului
iamsport.ro
Nu Iordănescu, Lucescu sau Ienei! ”El a fost cel mai șmecher antrenor din istoria fotbalului românesc”
MediaFlux
Scandal în domeniul reciclării din Republica Moldova! Companii importante cer mai multă transparență Guvernului privind adoptarea Sistemului de Depozit pentru Ambalaje (SDA)
stirilekanald.ro
(P) De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani și ce poți face ca să te menții
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR