Alegeri Ungaria. Fidesz are şanse de a păstra o majoritate de 112-123 locuri în parlament – Analiză

Alianţa de guvernare Fidesz (conservator) - KDNP (creştin-democrat) este creditată cu primul loc în alegerile legislative de duminică în Ungaria, cu un scor de 43%, care i-ar aduce între 112 şi 123 de mandate din cele 199 ale viitorului parlament de la Budapesta, conform unei recente prognoze preelectorale realizate de Institutul Nezopont, transmite joi agenţia MTI, preluată de Agerpres.
Romania TV
05 apr. 2018, 17:14
Alegeri Ungaria. Fidesz are şanse de a păstra o majoritate de 112-123 locuri în parlament - Analiză

În prognoza Nezopont, partidul radical naţionalist Jobbik este plasat pe locul al doilea, cu 22% din voturi, urmat de alianţa MSZP (socialist) – Parbeszed, cu 11%, şi de Coaliţia Democratică (DK) şi de LMP, fiecare cu câte 8%.

Mişcarea Momentum, de opoziţie, partidul satiric ‘Câinele cu două cozi’ şi formaţiunea de opoziţie Egyutt sunt văzute ca întrunind, respectiv, 3%, 2% şi 1% din voturi, toate sub pragul electoral de 5%.

Nezopont prognozează, de asemenea, o rată de participare la scrutin de 65% din numărul alegătorilor.

Chiar dacă este improbabil ca alianţa Fidesz-KDNP să obţină o majoritate de două treimi, este de aşteptat ca ea să păstreze o majoritate stabilă în viitorul legislativ.

Modelul Nezopont prognozează între 36 şi 42 de mandate pentru Jobbik, 19-20 pentru alianţa MSZP-Parbeszed, 11-13 pentru DK şi 6-8 pentru LMP. Trei candidaţi susţinuţi de partide de stânga ar putea obţine la rândul lor câte un loc. Este de aşteptat ca şi minoritatea germană să trimită un reprezentant în parlament.

Din numărul total de mandate, Fidesz-KDNP ar urma să câştige între 74 şi 85 prin vot uninominal (între 7 şi 13 în cazul Jobbik), şi 38 în urma votului exprimat pe liste naţionale (29 pentru Jobbik).

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Fosta amantă a lui Sorinel Copil de Aur a trecut la amenințări: “Nu mi-e frică de pușcărie”
Fanatik.ro
Marius Baciu, out de la FCSB?! Ratarea calificării în fața letonilor de la Auda a pus capac. Exclusiv
Capital.ro
Poți primi bani la bătrânețe chiar dacă nu ai lucrat niciodată. Câți bani pot lua românii din această țară
Playtech.ro
Amenda pe care mulți șoferi încă o calculează greșit. Cât plătești din iulie 2026 pentru cele mai comune abateri
Adevarul
A murit Ion I. Brătianu, considerat ultimul descendent direct al familiei care a marcat politica României moderne. Avea 87 de ani
wowbiz.ro
Medicii au stabilit cu ce boală se confruntă, de fapt, Miruna! Adolescenta în vârstă de 18 ani se află în stare gravă, după ce a contractat o bacterie pe litoral
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Primarul unei comune din Alba, găsit fără viață în podul casei. Și-ar fi pus capăt zilelor
iamsport.ro
Victor Becali a dat cărțile pe față în legătură cu ”ruptura” dintre el și vărul Gigi: ”Mărginași cărora le place să se trezească vorbind!”
MediaFlux
Modificare la pensie de la 1 August 2026. Crește stagiul complet de cotizare
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România