Alertă de coronavirus pe litoral. O turistă a fost luată de pe plajă de medicii în combinezoane

Este alertă de coronavirus pe plaja din Eforie Nord. O turistă în vârstă de 28 de ani a fost luată de pe plajă şi transportată la spitalul din Contanţa pentru a fi testată de covid. Tânăra este din Suceava şi prezenta simptome specifice infectării cu coronavirus. 
Romania TV
18 aug. 2020, 10:52
Alertă de coronavirus pe litoral. O turistă a fost luată de pe plajă de medicii în combinezoane

Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Dobrogea, Ana Maria Stoica, a declarat că paramedicii au fost solicitaţi să intervină la o femeie care se afla pe plaja din Eforie şi căreia îi era rău.

„Paramedicii SMURD care încadrează şenilata de la punctul de prim-ajutor din Eforie Nord au fost solicitaţi de salvamari să intervină la o persoană care prezenta stare de rău pe plajă. Colegii s-au deplasat la faţa locului cu şenilata şi au preluat o femeie în vârstă de 28 de ani pe care au transportat-o la cort, acolo unde aceasta a fost evaluată medical”, a spus Ana Maria Stoica.

Purtătorul ISU Dobrogea a precizat că femeia prezenta simptome specifice infectării cu noul coronavirus şi a fost transportată la Spitalul de Boli Infecţioase Constanţa.

„Întrucât prezenta simptome specifice infectării cu noul coronavirus, a fost solicitat în sprijin un echipaj de prim-ajutor care a venit şi transportat pacienta la Spitalul de Boli Infecţioase din Constanţa. Facem menţiunea faptului că salvatorii constănţeni au fost echipaţi corespunzător pe toată durata misiunii”,.a menţionat purtătorul de cuvânt al ISU Dobrogea.

Femeia este din judeţul Suceava. Ea urmează să fie testată şi medicii vor stabili dacă este sau nu infectată cu Covid-19.

Grupul pentru Comunicare Strategică a anunţat marţi 1.014 cazuri noi de COVID-19 în ultimele 24 de ore după efectuarea a peste 21.000 de teste. 45 de pacienţi au decedat, iar la Terapie Intensivă sunt internaţi 479 de pacienţi în stare gravă.

Până astăzi, 18 august, pe teritoriul României, au fost confirmate 72.208 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 33.135 pacienți au fost declarați vindecați și 8.316 pacienți asimptomatici au fost externați la 10 zile după depistare.

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
A semnat cu Dinamo pe 3 ani, după ce a fost aproape de revenirea la FCSB: ”Cea mai bună alegere”
Capital.ro
Miliarde în joc: piața ambalajelor inteligente și expansiunea care nu se vede la raft
Playtech.ro
Ce salarii au nepalezii, srilankezii și indienii în țările lor. De aceea aleg să muncească în România
Adevarul
Invazia „Buha gamma” în București. Când va scăpa Capitala de fluturii care au ocupat blocurile și spațiile verzi
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Trei minori și părinții lor, transportați de urgență la spital! Căruța în care se aflau a fost spulberată de o mașină, în Târgoviște
iamsport.ro
Membrul Generației de Aur recunoaște: ”Mircea Lucescu mi-a mai dat câte o palmă! Tot timpul îmi spunea: «Copilul meu...»”
MediaFlux
Pensie mai mică pentru mii de români. Ce se schimbă la recalculare
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?