ALERTĂ DE LA METEOROLOGI: Fenomenul care va afecta România în orele următoare. Persoanele alergice sunt sfătuite să stea în casă

În aceste zile, un nor de praf saharian va afecta România, concentraţia maximă a particulelor de praf şi nisip provenit din Sahara urmând să se resimtă în cursul zilei de marţi. Maşinile şi geamurile caselor vor fi acoperite de particule roşiatice, iar cei alergici ar putea avea de suferit.
Romania TV
17 apr. 2018, 08:00
ALERTĂ DE LA METEOROLOGI: Fenomenul care va afecta România în orele următoare. Persoanele alergice sunt sfătuite să stea în casă

Autoturismele orădenilor sunt acoperite, deja, cu o peliculă fină de praf, iar potrivit Agenţiei Naţionale de Meteorologie ungare citate de presa maghiară, fenomenul se va resimţi în zonă până în cursul zilei de miercuri.

În cursul acestei zile concentraţia particulelor de praf şi nisip saharian va creşte în aer, urmând ca miercuri să se retragă, odată cu intrarea unui front de aer rece care va curăţa atmosfera.

Agenţia Naţională de Meteorologie din Ungaria a avertizat că norul de praf saharian se află deasupra Ungariei, iar începând de azi a ajuns şi în zona de vest a României. Autoturismele orădenilor sunt acoperite, deja, cu o peliculă fină de praf, iar potrivit Agenţiei Naţionale de Meteorologie ungare citate de presa maghiară, fenomenul se va resimţi în zonă până în cursul zilei de miercuri.

În cursul acestei zile concentraţia particulelor de praf şi nisip saharian va creşte în aer, urmând ca miercuri să se retragă, odată cu intrarea unui front de aer rece care va curăţa atmosfera.

Nor de praf saharian deasupra României. Care sunt pericolele acestui fenomen neobișnuit

Furtunile de nisip şi praf venite din deşertul Sahara sunt cunoscute pe plan local ca “simoom” sau “simoon”. Specialiştii subliniază că numărul furtunilor de praf sahariene a crescut de aproximativ 10 ori în jumătate de secol, din 1950. Spre exemplu, dacă în Mauritania erau doar 2 furtuni pe an la începutul anilor 60, astăzi numărul lor este de aproximativ 80 pe an.

Furtunile de nisip din Sahara sunt atât de ameninţătoare încât au fost numite „diavoli de praf”, sau “diavolii din nisip”. Nisipul Saharei este “la discreţia” vântului. Acolo unde acesta suflă dintr-o singură direcţie, nisipul e adunat în movile de peste un metro înălţime, alcătuind dunele. Iar acolo unde vârtejurile schimbă mereu direcţia vântului, dunele se aduna în ceea ce a fost numit “o reţea complexă de forme”. Firele mai fine şi praful pot fi împinse până la 1,6 km înălţime, acoperind soarele în locurile îndepărtate de miezul furtunii.

DailyBusiness
CNN: Iranul vine cu o cerere nouă de a pune capăt războiului – ce i-ar putea aduce miliarde
Spynews
Cât de mare a crescut fiul lui Ianis Hagi! Imagini superbe cu Giorgios
Fanatik.ro
Ce s-a ales de Diana Mocanu, singura înotătoare din România cu două medalii de aur olimpice. Cea mai nouă poză cu campioana de la Sydney
Capital.ro
Ajutor financiar pentru pensionari. Se acordă până la 1.000 de lei. Ce pregătește Guvernul. Cine primește banii
Playtech.ro
Ce salariu are un dascăl în 2026. Suma pe care o încasează ajutorul preotului
Adevarul
Ieftinirile de la pompă, doar o „iluzie” - Motorina de 11 lei devine inevitabilă în aprilie. De ce eșuează măsurile Guvernului
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Când au divorțat, de fapt, Valentin Sanfira și Codruța Filip. Detaliul care schimbă tot: „Pe 14 februarie erau încă împreună”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O mașină a fost complet strivită în urma accidentului în lanț de pe A2. Două TIR-uri au fost pulverizate și o persoană a scăpat miraculos
Legendarul fotbalist român a numit experiența de la CFR Cluj ”cel mai mare regret din toată cariera”: ”Acolo s-au adunat toate ghinioanele!”
MediaFlux
Prognoza meteo 2 aprilie. Ploi cu aspect de furtună în România. ANM anunță zonele afectate
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj